Jeotermal kuyusu 2 siteyi susuz bırakacak

Çandarlı’da iki site, tüm ihtiyaçlarını giderdiği su kuyusu özelleştirilince susuzluk sorunuyla baş başa kaldı. DSİ, kuyunun kapatılmasını aksi halde kendilerinin kapatacağını bildirirken nüfusu yazın ikiye katlanan site sakinleri, kara kara ne yapacağını düşünüyor.

GENEL 29.10.2019, 10:25
Jeotermal kuyusu 2 siteyi susuz bırakacak

GÜLSEN CANDEMİR / İZ GAZETE - Dikili’nin Çandarlı Mahallesi’ndeki EYKO ve Piri Reis konut sitelerinin tüm ihtiyaçlarını giderdiği su kuyusunda 2016 yılında termal su bulundu. Termal su kuyuları özel bir şirket tarafından satın alınınca, iki sitenin sakinleri büyük bir sorunla yüz yüze kaldı. DSİ, kuyuların özel şirkete verilmesi nedeniyle, halkın kuyuyu kapatmasını aksi halde kendilerinin gelip kapatacağını bildirdi. Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma davası açan site halkı, mahkeme kararının beklenmesini istedi. Piri Reis ve EYKO sitelerinde İZSU’ya ait içme suyunun da bulunmadığını söyleyen site sakinleri, mağduriyetlerinin giderilmesi için Valiliğe ve İZSU’ya da çağrıda bulundu.  

İZSU’YU BEKLEYİN

Konuyu geçtiğimiz ay içerisinde meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, en doğal ihtiyaç olan suyun vatandaştan mahrum bırakılmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. DSİ’nin bini aşkın insanın hayatını mağdur etmeye hakkı olmadığını söyleyen Sertel, İZSU bölgeye su götürene kadar kuyunun kapatılmamasını istedi. Bölgenin İZSU’nun şebeke suyu aktarım alanı dışında kaldığını belirten Sertel, kuyunun kapatılmasının ilk etapta yaz kış sitede yaşayan bin 300 aileyi sonraki süreçte de 30 bine yakın kişiyi susuz bırakacağını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Erken seçim mi, yoksa 2023 mü?