İzmirli öğrenciler CERN'de deney yaptı

İstek İzmir ve Kuşadası Okulları öğrencileri, 3-7 Mayıs tarihleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan dünyaca ünlü CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi), Zürih'teki Technorama ve Almanya'nın Münih kentindeki BMW Müzesi ile Alman Müzesi gibi birçok bilim merkezine kapsamlı bir gezi gerçekleştirdi.

GENEL 14.05.2019, 09:16
İzmirli öğrenciler CERN'de deney yaptı

İstek Okulları öğrencileri, fizik müfredatındaki, 'Atomlardan kuarklara' ünitesi içerisinde de yer alan CERN deneylerinde yapılan çalışmaları yerinde görerek bizzat CERN S'cool Laboratuvarı'nda deney yaptı. CERN gezisine çıkmadan önce Astronom Damla Şahin'den parçacık fiziği ve CERN deneyleri hakkında eğitim alan öğrenciler, ünlü bilim merkezinde çalışan Türk araştırma görevlilerinden Özgün Kara, Candan Dozen ve Sinem Şahin'le de bir araya geldi.

İstekli öğrenciler, Türk bilim insanlarından burada yapılan çalışma ve deneyler hakkında detaylı bilgi alıp, onların eşliğinde, 'Cloud Chamber' deneyini gerçekleştirdi. İstek İzmir ve Kuşadası Okulları'nın öğrencileri, gezinin bilim ve teknoloji ayağında 500 kendin yap deney düzeneğinin bulunduğu Technorama'da kendi deneylerini yapıp, yapılan deneylere gözlemci oldu. Öğrenciler, gezinin tarih ayağında Münih Residence gezisiyle Alman tarihine ve saray yaşamına dair bilgileri, Beau Rivage Palace gezisi ile Lozan Barış Anlaşması ile ilgili detayları yeniden hatırladı. Bilim, teknoloji, tarih, işletme, kültür ve yabancı dil ayaklarının bir arada olduğu, 'Maison Cailler' gezisi sonunda sınırsız çikolata tadımı ile mutlu olan öğrenciler, 'dünya vatandaşı' olma yolunda büyük yol katederek İzmir'e döndü.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
15°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?