İzmir'deki festivale, kürt yazarlardan davet tepkisi!

Kürt yazarlar Şeyhmus Diken ve Lal Laleş İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali’ne Kürt, Ermeni, Süryani ve Rum edebiyatçıların davet edilememesine tepki gösterdi.

GENEL 16.06.2019, 11:06 16.06.2019, 11:10
İzmir'deki festivale, kürt yazarlardan davet tepkisi!

Kürt yazarlar Şeyhmus Diken ve Lal Laleş bu yıl dördüncüsü düzenlenen İzmir Uluslararası Edebiyat Festivali’ne Kürt, Ermeni, Süryani ve Rum edebiyatçıların davet edilememesine tepki gösterdi. Diken ve Laleş’in hazırladığı yazılı açıklamada “Dokuz gün süreyle üstelik İtalya, Macaristan ve Arap dünyasından uluslararası katılımın da söz konusu olduğu festival konukları arasında bir tek Kürtçe, Ermenice, Süryanice, Rumca edebiyat yapan edebiyatçının davet edilmemiş olması festivale gölge düşürmüştür.” denildi. 

Festivalin onur konuğu Murathan Mungan’a ve yazar örgütlerine seslenilen açıklamada “Öncelikle Festivalin onur konuğu olan; hakkaniyetine, vicdanına ve edebiyat onuruna her daim güvendiğimiz Murathan Mungan’ın bu eksikliğe işaret ederek yapılan yanlışın altını gür sesiyle çizeceğine yürekten inanıyoruz. Bu çerçevede yazar örgütlerinin de; Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN, ÇEVBİR ve kültür kurumlarının adalet duygusunu yitirmemiş yönetimleri ve aktivistlerine bu konuda tutum almaları yönünde çağrıda bulunmanın entelektüel sorumluluğumuz gereği olduğu noktasında kararlıyız.” denildi. 

EVRENSEL

Yorumlar (0)
banner96
banner177
16°
sisli
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü