İzmir’de Covid-19 teşhisi konularak cezaevinden tahliye edilen oldu mu?

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, Aliağa’da bulunan Şakran Cezaevi’nde iki hekimin Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından cezaevindeki koşulları titizlikle incelediklerini söyledi

GENEL 15.04.2020, 13:48 15.04.2020, 13:51

İZ GAZETE - İZ WEB TV’de Yağız Barut ile Tugay Can’ın sorularını yanıtlayan İzmir Barosu Başkanı cezaevlerinde Kovid-19 teşhisi konularak tahliye edilmiş mahkum var mı? sorusuna yanıt verdi. Yücel, bu süreç içerisinde kendilerine böyle bir bilgi gelmediğini ancak Cumhuriyet Savcısı ile görüşme halinde olduklarını kaydetti. Özellikle Aliağa’da bulunan Şakran Cezaevi’nde iki hekimin Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından cezaevindeki koşulları titizlikle incelemeye başladıklarını belirten Yücel şöyle konuştu:
 

“Cezaevlerini sürekli olarak kontrol altında tutuyoruz. Cezaevlerindeki yurttaşların sağlıklı yaşam hakları devletin güvencesi altında olmak zorundadır. İzmir’deki cezaevlerinde böyle bir teşhis konuldu mu? Ne yapıldı? Nasıl önlemler alındı diye sorduk. Henüz böyle bir vakanın olmadığına dair cevaplar aldık. Cumhuriyet Başsavcılığı ile yaptığımız görüşmelerde bize verilen bilgi şu yönde; herhangi bir nedenle cezaevinden çıkıp bir sağlık birimine götürülen hükümlü ve tutukluların, cezaevine dönüşü sırasında 14 günlük karantina için ayrı birimlere konulduğu ve koğuşlarına verilmediği bilgisini aldık. Bunun doğru olduğunu umuyorum. Dışarıda bulaşma riski taşıyorsa onu gerekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
22°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?