İzmir Tabip Odası tepki gösterdi: 'Hekimler ücretsiz izne gönderilemez!'

İzmir Tabip Odası, pandemi sürecinde özel sağlık kuruluşlarında çalışan hekimlerin ücretsiz izine gönderilmesine yönelik tepki göstererek yazılı açıklamada yaptı.

GENEL 20.04.2020, 20:51 20.04.2020, 21:16
İzmir Tabip Odası tepki gösterdi: 'Hekimler ücretsiz izne gönderilemez!'

İzmir Tabip Odası yaptığı açıklamada, virüs kapsamında kamu ve özel bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli sağlık çalışanlarının üç ay süreyle görevlerinden ayrılmaları yasaklanmış olmasına dikkat çekerken, buna karşın işçilerin işveren tarafından bu üç aylık süreyi aşmayacak şekilde ücretsiz izne ayrılabileceklerine tepki gösterdi.

Yazılı yapılan açıklamada, "Pandemi sürecinde elektif hasta muayenesi ve ameliyatların azalmasına bağlı olarak bazı özel sağlık kuruluşlarının gelirlerinin azalmış olması ve özel sağlık kuruluşlarının bu dönemde “kâr etmediği” gerekçesiyle, sıkıntıya katlanma külfetinin bütünüyle sağlık çalışanlarına yüklenmesi kabul edilemez. Pandemi sürecindeki uzamalar özel sağlık kuruluşlarından on binlerce  sağlık çalışanın çok daha uzun süreli ücretsiz izne çıkarma hatta işten çıkarma girişimlerine  sebep olabilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Bu durumda derhal tedbirler alınması gerektiğini ifade eden açıklamada, İzmir Tabip Odası'nın önerileri şöyle sıralandı.

1-Pandemi hastanesi ilan edilen özel hastane ve tıp merkezlerinin tüm çalışanlarının (hekimden güvenlik görevlisine kadar) tüm maaşlarının Sağlık Bakanlığı tarafından ödenmesi. Bu dönem içinde söz konusu hastanenin SGK faturalarındaki hizmet bölümünün bu ödeme içinde olması,bu faturaların sadece ilaç ve masraflarının hastaneye ödenmesi.

2- Bu süre içinde pandemi hastanelerinin geçici kamulaştırılması ve ikinci basamak kamu hastanesi gibi çalıştırılması,bu dönemde ücretlerin kamu hastaneleri ile paralel hale getirilmesi.

3- Pandemi hastanesi ilan edilen hastanelerde çalışan hekim ve diğer sağlık çalışanlarının 4857 sayılı kanuna eklenen ve üç aya kadar ücretsiz izne çıkarılmaya gerekçe oluşturacak geçici 10. maddeden, hastanenin pandemi mücadelesini zafiyete uğratacağı gerekçesiyle muaf tutulması.

4-İzne çıkarılmak zorunda kalınan sağlık çalışanlarının bordrolarında gösterilen ücret miktarının %60’ının devlet,  %40’ının hastane tarafından ödenmesi.

5- Ücretsiz izne çıkarılan hekimlerin genelgede belirtilen duruma uymaması nedeniyle (istifa etmek üç ay süreyle yasaklandığından) başka bir özel hastanede ya da sözleşmeli olarak kamu hastanelerinde çalışmasının sağlanması.

6- Hastanelerin SGK prim, stopaj ödemelerinin, elektrik ve su giderlerinin bu dönemde alınmaması, kirada olan hastane ve kurumların kiralarının eylüle kadar ertelenmesi.

7- Pandemi hastanesi olmayan kamu-özel sağlık kuruluşlarının periyodik olarak güncellenerek kamuoyuna açıklanması, böylece salgın dışı hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik işlemlerin gecikmeden yapılması

Yorumlar (1)
Cumhur kapkın 1 yıl önce
Gayet açık ve anlaşılır biçimde belirtilmiştir.
Hükümetin ve ilgililerin dikkatine..
Günün Karikatürü Tümü
banner96
20°
hafif yağmur
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?