'İzmir, İstanbul, Konya, Kocaeli ve Ankara için sokağa çıkma yasağı gelebilir'

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, bulaşıcılığı önlemek için sıkı önlemler alınması gerektiğini belirterek, "Belki tüm Türkiye'de değil ama vakaların en çok görüldüğü beş ilde sokağa çıkma yasağı olabilir" dedi.

GENEL 12.04.2020, 13:22
'İzmir, İstanbul, Konya, Kocaeli ve Ankara için sokağa çıkma yasağı gelebilir'

Koronavirüs salgını sebebiyle ülkemizdeki vaka sayısı 42 bini aşarken, Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel'den çarpıcı bir açıklama geldi. Cinel en çok vakanın görüldüğü 5 ile sokağa çıkma yasağının gelebileceğini söyledi.

"İKİNCİ SALGININ GELME OLASILIĞI SÖZ KONUSU"

Koronavirüs salgınının pik noktasının nasıl gerçekleşeceğini bilmediklerini ifade eden Prof. Dr. Cinel, "Yavaş yavaş hastaneler ve dolayısıyla yoğun bakımlar doluyor. Bir taktik ile olası büyük dalgaya hazırlık yapılıyor; yeni yoğun bakım yatakları devreye sokuluyor, yeni hastane binalarının kısım kısım açılması planlanıyor. Ne var ki dalganın boyutunun ne olacağı, pik noktasının nereye varacağı belli değil, Fransa'da bir günde 1400 kişi öldü. İkinci dalganın gelme olasılığı da söz konusu olabiliyor" ifadelerini kullandı.

HEDEF "BULAŞICILIĞI" ÖNLEMEK

MÜ Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 24 ameliyathanenin 14'ünün vakaların artması durumunda yoğun bakım olarak kullanılmak üzere ayrıldığını anlatan Cinel, birincil hedefin "bulaşıcılığı" önlemek olduğunu vurguladı.

"YOĞUN BAKIM BİR EKİP İŞİDİR"

Prof. Dr. Cinel, yoğun bakımın yatak ve solunum cihazından ibaret olmadığını belirterek "Yoğun bakım bir ekip işidir. Yalnızca yoğun bakım ekibinin sağlığını korumak ve yoğun bakım yatak sayısını artırmak da çözüm olamayabilir; 'yoğun bakımların akılcı kullanımının' ön plana çıkarılması bu gibi olağanüstü pandemi günlerinde şarttır. İllerde yoğun bakım ekipleri kurulmalı. Bu ekipler, Covid-19 dışındaki yoğun bakım hastalarını özel hastanelere tahliye edebilir" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK VAKANIN GÖRÜLDÜĞÜ 5 İL

Türkiye'de en çok vakanın görüldüğü 5 il son açıklanan resmi kaynaklara göre şu şekilde: İstanbul, İzmir, Ankara, Konya ve Kocaeli.(izmirgündem)

Yorumlar (40)
Tülay cengiz. 1 yıl önce
İkinci salgın başlarsa İzmir de çok olum olur. İzmir en özensiz kent çıktı ve bizi şaşırti..Bu günler iyi günler gibi geliyor bana
Yasemin 1 yıl önce
2 gün sokağa çıkma yasağı ile düzelmez ortalık hele İzmir'de yemin ederim esefle bakıyorum insanlara bozyaka tarafı özellikle yemin ediyorum yüzde seksen insanda maske yok dipdibe yürümeler sokakların pisliği. Böyle devam ederse ilk sırada bile İzmir görülebilir.. Çok geç olmadan daha sıkı uzatmalı önlemler şart sonra iş ilden geçmiş olucak
sura 1 yıl önce
cunku virusun izmirde tespit edildigi vatandaslarin cogu istanbul ankaraa vs.den yazligina geldi.mesela seferihisarda ilk cikan vakalar istanbul gelisli.neymis yazliklari varmis.
türkan saylan 1 yıl önce
10 krş luk maskeyi 1 haftadır dagıtamayanlar.suriyelilere kimlik çıkarıp ve içi dolu ptt kart,ziraat kartı veren aynı kişiler..alacagına şahin verecegine BOKLU KARGA.bu ülkenin vergisini toplayıp sadece kendi vatandaşına vermeme sebebiyeti TÜRK olmamalarıdır.
Ulaş özgün 1 yıl önce
Aynen öyle şok oldum cuma akşamı dışardaydım böyle birşey olamaz dedim normal şekildede dikkat etmiyorlar çok haklısınız iyi günlerimiz.
Eren 1 yıl önce
İzmir neye göre en özensiz kent ? Büyük çarşılar yasak olmadan bomboş. İzmire sallayın anca başka derdiniz yok gibi
@burakurkmez 1 yıl önce
Izmir cok göç alan bir şehir ... bunu gözardı etmezseniz şaşırmazsınız.
Alev baysal 1 yıl önce
En pis Karabağlar burda vaka çok
ayşenur .b 1 yıl önce
vatandaştan yada bir kentten özenme beklemek yerine siyasetçinin fikir ahlakı araştırmak gerekir,en basiti haftabaşı dersin biz 5 gün sonra hafta sonu 2 gün sokaga çıkma ilan edicez tedbirinizi alın dense bu kadar yıgılma olmazdı.aptal kişilerin aldıgı kararı,vatandaşa yüklemek ahmaklık.
Melis 1 yıl önce
İnsanları eve tıkmakla bu iş çözülseydi şimdiye İtalya Fransa İspanya gibi yerlerde çoktan virüsü kontrol altına almış olurlar, yeni vakalar çıkmazdı. Eve kapan eve kapan, hangi parayla yaşayacağız???? Devletin ekonomisi çok mu güçlü sanki de beni maaşa bağlayacak? Virüs değil bu öldürecek insanları!
gürbüz 1 yıl önce
Kleptokrasi, bir ülkede iktidarı ele geçiren bir ailenin ya da siyasal veya dini grubun, o ülkenin kaynaklarını sistemli olarak soyması demektir ve kısaca Hırsızlar rejimi anlamına gelir. Demokrasinin bütün kurumlarıyla yerleşmediği ülkelerde görülen bu durum, o ülkelerin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden biri olmaktadır.
Birgül deren 1 yıl önce
Bence izmir de dışarı cıkma yasağı gelmeli güneşi gören dışarı çıkıyor camdan bakıyorum başta bizim site dışarda
Doğa 1 yıl önce
155e şikayet edin. Site alanı da olsa geliyor polis.
aydın mert 1 yıl önce
ATATÜRK,ün yolundan sapanlar bataklıkta telef olacaklar.aç,işsiz,parasız üstüne borçlu,hemde ne borç sülalesi ödeyemiyecek şekilde borçlandırıldılar,sistematik şekilde.
dadas35 1 yıl önce
BİZLER ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIZ YALNIZCA ALLAHCC YOLUNDA GİDERİZ rabbim sizleride ıslah eylesin inşAllah
Gökhan 1 yıl önce
Ne konuşuyoruz be İzmir deki görevliler ne BOK yiyo hiç. Bir dezenfekte yok RABBİM izmirlilere yardım etsin bu CHP kaldıysa bittik biz
Gülşah 1 yıl önce
Kesinlikle yasak gelmeli
fahri canyürek 1 yıl önce
bu kararı sadece doktorlar verebilir.her şeyi bilen adam aslında hiçbir şeyi bilmiyor bir tek konu hariç.mangır nasıl alınır, toplanır..pisikiyatri doktorları ülke çapında sempozyum toplantı yapsalar siyasetçilerin tutarsız konuşmaları zaten kayıtlı ,onları kesin delil sayarak toplum ve ülkemiz adına hiçbir konuda yetkili olmadıklarını beyan etmeleri lazım.akıl testini geçen kişilerin yetki verilmesi şart.
10ur 1 yıl önce
Allahtan İzmir medeni ve çagdaş yoksa kimse yasak dinlemez sokağa cıkardı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Karikatürü Tümü
banner96
18°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?