İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden infaz yasası çağrısı: 'Gazeteciler de yararlansın!'

Geçtiğimiz günlerde ceza infaz indirimi düzenlemesi kapsamı ve maddeleri hakkında bilgi verilmişti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ise af yasasının tutuklu gazetecileri de kapsaması için bir açıklama yaptı.

GENEL 04.04.2020, 13:07
İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden infaz yasası çağrısı: 'Gazeteciler de yararlansın!'

Geçtiğimiz günlerde AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan tarafından ceza infaz indirimi düzenlemesi kapsamı ve maddeleri hakkında bilgi verilmişti. Özkan, 70 maddeden oluşan teklifin tamamlandığını ifade etmiş ve hangi suçları kapsam altına aldığını, kimlere vuracağını kamuoyu ile paylaşmıştı. 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, af yasasının tutuklu gazetecileri de kapsaması için bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Sadece mesleğinin gereklerini yerine getirdiği için haksız yere yargılanan ve gözdağı vermek amacıyla demir parmaklıklar ardına kapatılan meslektaşlarımızın; yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınında alınacak tedbirler dahilinde hızlandırılan 'Ceza İnfaz İndirimi' düzenlemesi kapsamına alınmasını talep ediyoruz. Gazetecilerin, salt mevcut iktidara muhalefet ettikleri ve onların normları dışına çıkarak gerçek habercilik ve gazetecilik yaptıkları için ‘Muğlak Terör Suçu’ kavramıyla içeride tutulmaları kabul edilemez! Gazeteci, muktedirin istediğini değil, gerçekleri dile getirir. Gazetecinin görevi, gazetecilik ilkelerini gözeterek, halkı bilgilendirmektir, halkın çıkarlarının yanında olmaktır" denildi.

'AKSİ KAMU VİCDANINI YARALAR, ONARAMAZSINIZ'

Açıklamada ayrıca, "Gazeteci ne katildir ne dolandırıcı ne ihale aracısı ne uyuşturucu kaçakçısı ne de terörist. Gazetecilik suç değildir. Gazeteci bu toplumun gerçekleri öğrenmesi için gece-gündüz çalışan, halkın gerçek haber alma hakkına hizmet eden kişidir. Sağlığı, yaşam hakkını tehdit eden bu süreçte tutuklanmalarını gerektirecek hiçbir somut delil olmadığı halde suçsuz yere cezaevlerinde tutulan gazetecilerin de TBMM Genel Kurulu'na gönderilmek üzere olan bu yasa kapsamına alınarak derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Aksi kamu vicdanını yaralar. Onaramazsınız" ifadeleri kullanıldı. 

Yorumlar (1)
Ersin 1 yıl önce
Logona ihanet etme cemiyet
Günün Karikatürü Tümü
banner96
23°
parçalı bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?