İzmir Ekonomi'den NASA'ya yolculuk

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin (İEÜ) yetiştirdiği geleceğin mühendisleri NASA'da uzay ve havacılığın gelişimini yerinde inceleyecek.

GENEL 02.05.2017, 12:27 02.05.2017, 12:32
İzmir Ekonomi'den NASA'ya yolculuk

İzmir Ekonomili mühendis adayları, Amerika -  Houston'da bulunan NASA Johnson Uzay Merkezi'ni ve Teksas Üniversitesi'nin Havacılık ve Uzay Laboratuvarlarını ziyaret edecek. Gezide, Teksas Üniversitesi ile öğrenci değişimi ve ortak proje geliştirilmesi için de işbirliği anlaşması yapılacak.

İEÜ Havacılık ve Uzay, Mekatronik ile Yazılım Mühendisliği Bölümleri'nden 14 öğrencinin yanı sıra İzmir Fen Lisesi ve İzmir Buca Fen Lisesi'nden birer öğrenci, İEÜ Rektörü Prof.Dr. Can Muğan, İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yaşar Güneri Şahin, İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Barış Özerdem, İEÜ Mekatronik Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Diaa Gadelmavla, NASA'da yapılan çalışmaları da yerinde inceleyecek.

İEÜ Rektörü Prof.Dr. Can Muğan, etkinlikte Teksas Üniversitesi-Arlington ile öğrenci değişimi ve ortak bilimsel çalışmalar yapılması amacıyla işbirliği anlaşmalarının imzalanacağını vurguladı. Derslerinde başarı gösteren öğrencilerle birlikte İzmir'in en başarılı iki fen lisesinin öğrencisinin de etkinliğe katıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Gelecek yıllarda uzaya uydu göndermek için çalışıyoruz. Genç ve dinamik, girişimci bir eğitim yapımız var. Araştırıyor ve sorguluyoruz. Geleceği yönetmek adına adımlar atıyoruz. Geleceğin mühendislerini yetiştirmek üzere attığımız adımlarda öğrencilerimizin bölümleriyle ilgili önemli kurumları da tanımalarını istiyoruz. 1961 yılında kurulan ve 1973 yılında Johnson Uzay Merkezi adını alan merkez, özellikle insanlı uzay uçuşları için önemini koruyor. ABD ile onun uzay araştırmalarında ortağı konumunda olan ülkelerin tüm astronotları bu merkezde eğitiliyor. Yüzlerce binalık bir kompleks şeklinde olan merkez, özellikle Gemini, Apollo, Uzay Laboratuvarı, Uzay Mekiği gibi programların uçuş kontrollerini büyük bir başarıyla gerçekleştiriyor. Öğrencilerimiz bu yapıları öğrenerek Türk mühendislik alanında kendilerine yön verecekler."
 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
11°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?