İzmir'den 3 devlet okulu Dünya Robot Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil edecek

İzmir'de düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatı'nın Türkiye Finali'nde dereceye giren İzmirli 3 devlet okulu, Macaristan ve Danimarka'daki dünya müsabakalarına katılmaya hak kazandı.

GENEL 14.05.2019, 16:32
İzmir'den 3 devlet okulu Dünya Robot Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil edecek

Bir vakıf tarafından düzenlenen, Türkiye’den 206 okulun katıldığı Dünya Robot Olimpiyatı’nın Türkiye finali, 4 Mayıs tarihinde İzmir’de gerçekleşti. Teması 'Akıllı Şehirler' olan ve katılan takımların şehirlerdeki problemleri saptayıp, bu problemlere tasarladıkları robotlar ile çözüm ürettikleri yarışmanın Türkiye finalinde 206 takım arasından İzmirli 6 robot takımı dereceye girdi. İzmir’den dereceye giren Bornova Mahzar Zorlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi RoboKod Godzilla takımı ile 'Açık Klasman-Gençler' kategorisinde Türkiye 1’incisi, Aliağa Atatürk Ortaokulu RoboKod Flamingo takımı ile 'Açık Klasman -Yıldızlar' kategorisinde Türkiye 1’incisi, Bornova Suphi Koyuncuoğlu Anadolu Lisesi RoboKod SKAL takımı ile 'Açık Klasman-Yıldızlar' kategorisinde Türkiye 2’ncisi oldu. Türkiye çapında başarı gösteren İzmirli 3 takımdan Godzilla ve Flamingo takımı kasım ayında Macaristan’da, SKAL takımı ise Ağustos ayında Danimarka’da düzenlenecek olan müsabakalara katılacak. Olimpiyatta başarı gösteren 3 takımın 9 öğrencisini İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ağırlayan İl Milli Eğitim Müdür Ömer Yahşi ve Müdür Yardımcısı Mehmet Büküm öğrencileri tebrik ederek, onlara teşekkür belgesi verdi.

'MESLEK LİSELERİ İSTEDİKLERİ ZAMAN NE KADAR BAŞARILI OLDUKLARINI GÖSTERDİ'

Ömer Yahşi öğrencilere şunları söyledi; "Umarım Avrupa’da da birincilik elde ederek Türkiye’nin yüzünü güldürecek, dünya şampiyonu olacak, bizleri gururlandıracaklar. İzmir’den bir meslek lisesinin birinci olması meslek liselerinin başarısının göstergesidir. İzmir’de kaliteli eğitim veren meslek liselerimiz var. İzmir’de çok daha başarılı olan okulları da geride bırakarak müsabakalara İzmir’i değil Türkiye’yi temsilen gidiyorlar. Bu hem meslek liselerinin istedikleri zaman ne kadar başarılı olduğunu, hem öğrencilerimizin kapasite ve nitelik olarak ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor. ‘Meslek liselerinden bir şey olmaz’ sözünün yanlış bir söz olduğunu, geçerliliğinin olmadığını en güzel ispatını yaşadık. Yarışmaya katılan ekonomik anlamda çok daha iyi şartlarda olan okullarımız olmasına rağmen, ekonomik anlamda dezavantajlı dediğimiz okullarımız İzmir’i ve Türkiye’yi temsil edecekler. Bu da başarının, inancın, hayalin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor."

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
18°
kapalı
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?