İzmir'deki o belediye 'Hasta Yakını Konuk Evi'ni sağlık çalışanlarına açmıyor!

Mülkiyeti İzmir Valiliği’ne ait olan Balçova Termal Otel’in sağlık çalışanlarına tahsis edilmemesi tartışılırken, bir haberde Bergama’dan geldi. Bergama Belediyesi Hasta Yakını Konuk Evi’nin sağlık çalışanlarına açılmamasına Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç tepki gösterdi.

GENEL 02.04.2020, 16:56 02.04.2020, 17:00
İzmir'deki o belediye 'Hasta Yakını Konuk Evi'ni sağlık çalışanlarına açmıyor!

Bergama’da Mart 2019 yılında, hasta yakınlarına destek olmak için yapımı tamamlanarak açılışı yapılan Bergama Belediyesi Hasta Yakını Konuk Evi’nin, koronavirüs salgını ile yapılan mücadele kapsamında sağlık çalışanlarına tahsis edilmemesi eleştirilere neden oldu. On üç ay önce açılışı yapılmasına rağmen hizmete açılmayıp atıl durumda bırakılan tesisin, hasta yakınlarına açılmaması ve sağlık emekçilerine verilmemesine Bergama’nın önceki dönem Belediye Başkanı Mehmet Gönenç İnstagram hesabından eleştirdi.

DEVLET HASTANESİ İLE KARŞI KARŞIYA

Necla Mithat Öztüre Devlet Hastanesi ile karşı karşıya olan Hasta Yakını Konuk Evi’nin sağlık emekçilerine tahsisinin istenmesine rağmen Bergama’nın AKP’li yönetiminin bir adım atmadığını belirten Gönenç; “Hastanenin burnunun dibindeki tesis boş tutulurken Kaymakamlık şehrin diğer ucundaki Öğretmen Evi’ni tahsis etmiş! İnat mı iş bilmezlik mi bilmiyorum. Yazık çok yazık...” dedi.

ON ÜÇ AYDIR BOŞ OLARAK BEKLETİLİYOR!

Gönenç İnstagram hesabında; “Bergama Belediyesi Hasta Yakınları Konuk Evi 2019 yılı Mart ayında tamamlanarak hizmete açıldı. Ancak ne yazık ki açılışından yaklaşık on gün sonra göreve başlayan yeni yönetim tarafından hasta yakınlarının kullanımına açılmadı. Her seferinde yeni bahaneler üretildi. Burada gördüğünüz fotoğraflar açılış günü çekildi. Yani tesis o günden bu yana hizmet vermeye hazır. En azından bu zorlu süreçte Bergama Necla Mithat Öztüre Devlet Hastanesinde görev yapan Sağlık Çalışanlarına tahsis edilmesi istendi, ancak somut bir gelişme olmadı. Hastanenin burnunun dibindeki tesis boş tutulurken Kaymakamlık şehrin diğer ucundaki Öğretmen Evi’ni tahsis etmiş! İnat mı iş bilmezlik mi bilmiyorum. Yazık çok yazık...” sözlerine yer verdi.

SİYASİ BİR AMACI OLMAYAN SOSYAL YARDIMLAŞMA ÖRNEĞİ

Eylül 2017’de inşaatına başlanılan Hasta Yakın Konuk Evi 2019 yılının Mart ayında önceki dönem Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç tarafından açılmıştı. Başkan Gönenç burada yaptığı konuşmada; “Hastanede çok sayıda Bergama’nın köylerinden ve dışından gelen hasta yakını var. Bazen bir hafta boyunca bazen de daha uzun bir süre köylerine, evlerine gidemiyorlar. Bazen bir odanın içinde 2, 3 refakatçı oluyor. Tabii çok rahat ve hijyenik bir ortam oluşmuyor. Burada ki ihtiyacı giderebilmek için bu projeyi gerçekleştirmeye gerek duyduk. Bu proje hiçbir siyasi amacı olmayan ve insana yatırım yapan bir sosyal yardımlaşma örneğidir. Burada maddi imkânsızlıklar nedeniyle konaklama imkânı ya da kalacak yeri olmayan hasta ve yakınlarına sağlıklı bir ortam sağlayacağız” demişti.

İZMİR’DE TERMAL OTELİN BOMBOŞ KALMASI DA ELEŞTİRİLERE NEDEN OLMUŞTU

Tüm dünyada koronavirüs salgını ile mücadele amacıyla kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Salgın ile mücadelede; sağlık çalışanlarının enfekte olmasının önlenmesi ve daha iyi şartlarda çalışmasının sağlanması ise kritik bir önem arz ediyor. Türk Tabipler Birliği’nin 30 Mart tarihinde açıkladığı verilere göre ise İzmir’de 75 sağlık çalışanı koronavirüs sebebiyle gözetim altında tutulurken; bir hemşire ise salgın sebebiyle yoğun bakımda yatıyor. Bu noktada İzmir’de Valiliğe ait olan Balçova Termal Otel’in sağlık çalışanlarına açılmaması da tepkilere neden olmuştu.

HASTA YAKINI KONUK EVİ

25 araçlık otoparka da sahip olan Hasta Yakını Konuk Evi’nde, asma katları olan ve kullanım alanları 70 ile 250 metrekare arasında değişen 8 adet iş yeri, 10 oda (banyolu, mefruşatlı), çamaşırhane, asma katında yemek alanı ve bahçesinde çocuk oyun grupları ile oturma alanları bulunuyor. (OBEN ULU)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
25°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?