İzmir'de TOKİ'den dev satış

TOKİ, Narlıdere’de bulunan 55 bin 766 metrekarelik araziyi satmak için düğmeye bastı. Belediye Başkanı Batur, İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin geçmiş dönemde yürütmeyi durdurma kararı verdiği proje alanı hakkında konuştu.

GENEL 29.08.2018, 13:15 29.08.2018, 13:23
İzmir'de TOKİ'den dev satış

Ege'de Sonsözde Mehmet İşler'in haberine göre, toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İzmir'in de aralarında olduğu 20 ilde 176 arsayı satışa çıkarttı. Narlıdere’de bulunan konut, ticaret, özel eğitim, cami, park niteliğindeki 55 bin 766 metrekarelik imarlı arsa için ihale kararı alan TOKİ muhammen bedel olarak 89 milyon 225 bin 600 TL’lik bedel belirledi. Açıklamada, parselin üzerinde çok sayıda yetişkin ağaç bulunduğu bilgisine yer verildi. İlanda, ‘arsa ve toplu konut üretiminde kullanılması ve yapılacak imar uygulaması sonucu kamu hizmetine ayrılacak alanlar ile Maliye Bakanlığı’nca değişik ihtiyaçlar için talep edilen yerlerin aynı şartlarla müstakil parsel olarak hazineye iade edilmesi, ayrıca anılan taşınmazların hiçbir şekilde devir amacı dışında kullanılmayacaktır’ notu düşüldü. Öte yandan İzmir 4.İdare Mahkemesi’nin ise proje için geçmiş dönemde yürütmeyi durdurma yönünde bir karar aldığı da belirtildi.

"BÜYÜKŞEHİR VE BİZ İMAR PLANINA İTİRAZ ETTİK"

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur hukuki durumla ilgili açıklama yaptı. Belediye Başkanı Batur, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar planı yapılan 55 bin metrekarelik Narlıdere Huzur Mahallesi’ndeki TOKİ'ye ait alanın satışı gerçekleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi ve Narlıdere Belediyesi tarafından imar planına yapılan itiraz neticesinde imar planı mahkemece iptal edilen bir alan. Daha sonra TOKİ üst mahkemeye müracaat ederek imar planını geçerli hale getirdi” dedi. Ayrıca arazi için geçtiğimiz Mayıs ayında imar planının onaylandığı ve yürürlükte olduğu ilanda belirtildi. Açık arttırma ve peşin olarak satışı yapılacak arsanın ihalesinin ise 11 Eylül 2018 Salı Günü saat 13:30’da gerçekleşeceği ifade edildi.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?