İzmir Barosu'ndan açıklama: 'Yaşam kârdan değerlidir'

Tüm dünyada panik havası yaratan coronavirüsün Türkiye'de de vakaları hızla artarken, İzmir Barosu, işçilerin ücretli izin alması gerektiğine yönelik bir açıklama yayınladı.

GENEL 28.03.2020, 23:11 29.03.2020, 12:46
İzmir Barosu'ndan açıklama: 'Yaşam kârdan değerlidir'

İZ GAZETE- Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada panik havası yaratan coronavirüsün Türkiye'de de vakaları hızla artarken, ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanmamasına yönelik tepkiler devam ediyor. İzmir Barosu da, buna yönelik bir açıklama yaparak, tepkisini dile getirirken, açıklamada, 'İşçiler " Ölüm ya da açlık" ikileminden kurtarılmalıdır" ifadelerini kullanıldı.

'İŞÇİLERİN YAŞAMINI HİÇE SAYANLAR İÇİN...'

İzmir Barosu'nun yaptığı açıklamada, "Dünyada ve ülkemizde Covid-19 virüs salgınının hızla yayılmasına rağmen daha fazla kar hırsıyla çalışmaya mecbur bırakılan işçiler, çok büyük bir tehdit altındadır. Kaldı ki, İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesinde ifade edilen "Ciddi ve yakın tehlike"  kapsamındaki Corona Virüs salgını nedeniyle, ülke genelindeki tüm işyerlerinde gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması da yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle Corona Virüsle mücadele sürecinde ciddi bir toplumsal tahribatı önlemek açısından, toplu ve bireysel işten çıkarmalar yasaklanmalıdır. Tam bir sosyal izolasyonun sağlanması bakımından, zorunlu işler hariç, tüm işçilerin iş güvenlikleri sağlanmak koşuluyla, en azından 30.04.2020 tarihine kadar ücretli izin uygulanmalıdır. Daha önce işsiz kalan ve gelir kaybına uğrayan işçiler için, işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı, tüm işçilerin fatura ve kredi borçları ertelenmeli, koruyucu ekipmana erişim gibi talepleri karşılanmalı, hem sosyal hakları hem de sağlıklı yaşam hakları korunmalıdır. Daha fazla kar elde etme hırsı ile gerekli tedbirleri almayan ve işçilerinin yaşamını hiçe sayanlar için de, Türk Ceza Kanunu’na göre olası kastla öldürme ve diğer suçların gündeme geleceği unutulmamalıdır. Unutmayın; yaşam, kardan değerlidir ve işçiler " Ölüm ya da açlık" ikileminden kurtarılmalıdır" ifadeleri kullanıldı. 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
20°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?