İzmir Barosu'nun düzenlediği yürüyüşe polis engeli!

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, trans cinayetlerini anma yürüyüşünde dövizlerin indirilmesini isteyen güvenlik güçlerine tepki gösterdi. Gergin anlar yaşanırken Yücel, elindeki dövizlerin kanuna aykırı olmadığını savundu.

GENEL 18.11.2019, 17:42 18.11.2019, 20:20

DUYGU KAYA/ İZ GAZETE- Alsancak Türkan Saylan Sanat Merkezi’nin önünde İzmir Barosu’nun ‘Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü Etkinliği’ sebebiyle düzenlediği basın açıklamasından sonra İzmir Barosu'na yapılacak yürüyüşünü güvenlik güçleri engelledi. Yürüyüşe katılanların elindeki dövizlerin ve bayrakların indirilmesi isteyen güvenlik güçleri yürüyüşün ancak bu şekilde izin verileceğini ifade etti. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel buna tepki gösterdi. Dövizlerde kanuna aykırı bir yazının olmadığını söyleyen Yücel, "Bırakın tartışma yaşanmadan yürüyüşümüzü gerçekleştirelim. Ben bu dövizle baroya yürüyorum, bildirileri de dağıtacağım. Arkadaşlarım da tek tek kortej olmadan arkamdan gelecek" dedi. 

20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü nedir?

Trans kadın Rita Hester, Kasım 1998’de ABD’nin Boston şehrinde kendi evinde göğsüne aldığı 20 bıçak darbesiyle öldürüldü. Polisler bedenini 28 Kasım'da buldu. 4 Aralık'ta Rita'nın öldürüldüğü Allston semtinde mumlu bir yürüyüş düzenlendi ve o güne kadarki en kalabalık eylem oldu. Bundan bir yıl sonra 1999 yılında trans aktivist ve grafik tasarımcı Gwendolyn Ann Smith "Remembering Our Dead" (Ölülerimizi Anmak) web projesini başlattı. Transgender Day of Remembrance (Transları Anma Günü) bu proje ile ortaya çıktı. Dünya trans hakları hareketi Rita Hester cinayetini sembol haline getirerek, her yılın 20 Kasım gününü Nefret Cinayeti Mağduru Transları Anma Günü olarak çeşitli etkinliklerle toplumun gündeminde tutmaya devam ediyor. 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
27°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?