İzmir Barosu, genelgeyi tanımayıp seçim yapacak

İzmir Barosu, İçişleri Bakanlığı'nın meslek kuruluşları tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin 01 Aralık 2020 tarihine ertelenme kararını tanımayacaklarını açıkladı. Baro, İzmir Barosu Genel Kurulu seçimlerini 17 18 Ekim tarihinde gerçekleştirecek.

GENEL 03.10.2020, 23:05 03.10.2020, 23:25
İzmir Barosu, genelgeyi tanımayıp seçim yapacak

İZ GAZETE- Geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek genelge gönderdi. Genelgeye göre; sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler, 01 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi

'YOK HÜKMÜNDEDİR'

İzmir Barosu, alınan kararla genelgenin tanınmayacağını ve İzmir Barosu Genel Kurulu seçimlerinin 17-18 Ekim tarihlerinde yapılacağını bildirdi. İşte o açıklama: 

"İçişleri Bakanlığı'nın 02.10.2020 tarihli "Tavsiye" Genelgesi' nin normlar hiyerarşisine aykırı şekilde yorumlanması sonucu kanun hükmü yok sayılarak, 17-18 Ekim tarihlerinde yapılacak İzmir Barosu Genel Kurulu’nun ertelendiği yönündeki karar, İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Baromuza şifahen bildirilmiştir. Tarikatların yürüyüşünde, cumhurbaşkanının mitinginde, Ayasofya'nın açılışında ortalarda görünmeyen Covid-19 virüsü; parti kongrelerini teğet geçip baroların bölünmesine karşı eylemlerde olduğu gibi bu sefer de baro genel kurullarına uğramayı ihmal etmemiştir. Görünen odur ki bugün yaşadığımız gerçek salgın; özgürlüklere, ifade hürriyetine, seçme ve seçilme hakkına yönelen, ülkemize özgü bir salgındır ve temel nedeni demokrasiye tahammülsüzlüktür. Seçimlerin ertelenmesiyle yandaş baroların kurulmasına vakit kazandırılmaya ve iktidarın kuklası haline gelmiş Metin Feyzioğlu’nun koltukta kalma süresinin uzatılmaya çalışıldığının farkındayız. Baro genel kurullarının ertelenmesine ilişkin bu karar, hukuki dayanağı olmayan, normlar hiyerarşisine aykırı, siyasi nitelikte bir karardır ve bu nedenle hukuken yok hükmündedir. İzmir Barosu olarak dayatılan hiçbir antidemokratik uygulamayı kabul etmeyeceğimizi ve her türlü engele karşı genel kurulumuzu planlanan tarihi olan 17/18 Ekim'de yapacağımızı bildiriyor, İzmir Barosu Genel Kurulu'nu oluşturan baromuz üyesi tüm meslektaşların haklarına saldırı niteliğindeki bu yaklaşıma karşı koymak için bütün üyelerimizi genel kurulumuza bir kez daha davet ediyoruz."

Yorumlar (1)
Orhan karabiyik 3 hafta önce
Şerefsizler hani siz hukukcuydunuz,ne yasa ne genelge dinlersiniz,size göre herkes sizin dusuncenizde olmalı ,PKK yandaşları,örümcek kafalılar,AKP'li değilim ama AKP min bu kararını sonuna kadar destekliyorum
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?