İzmir Barosu Genel Kurulu yine iptal! Baro Başkanı Yücel: Dava açacağız!

İzmir Barosu’nun 19-20 Haziran’da gerçekleşmesi planlanan genel kurulu, İlçe Seçim Kurulu’ndan veto yedi. Baro Başkanı Yücel, konuyla ilgili ‘hukuksuzluk’ eleştirisinde bulunarak dava açacaklarını söyledi.

GENEL 02.06.2021, 13:23 02.06.2021, 13:28
İzmir Barosu Genel Kurulu yine iptal! Baro Başkanı Yücel: Dava açacağız!

Gizem TABAN/İZ GAZETE- İzmir Barosu’nun Ekim 2020 tarihinden bu yana, İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda gerçekleştiremediği genel kurulu yine İlçe Seçim Kurulu engeline takıldı.  Geçtiğimiz günlerde Konak İlçe seçim kurulu, İzmir Barosu’nun genel kurulu Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda yapması için onay vermişti. Baro’nun genel kurul için ilk toplantı tarihi 12-13 Haziran olurken yeterli çoğunluk sağlanamaması durumunda, seçim 19-20 Haziran tarihlerinde Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşecekti. Ancak flaş bir gelişme yaşandı. İlçe Seçim Kurulu 2 gerekçe göstererek genel kurul yapılmasına onay vermedi. Konuya ilişkin İz Gazete’ye açıklamalarda bulunan İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel, İlçe Seçim Kurulu’nun, genel kurul için ilk toplantı tarihinin 12-13 Haziran olması nedeniyle kısıtlamaya denk gelmesi ve seçim gününün Pazar günü olması nedeniyle sokağa çıkma yasağına denk gelmesi gerekçeleriyle genel kurula onay vermediğini ifade etti. 

Yücel ayrıca, “Bizim genel kurul için ilk toplantı tarihi 12-13 Haziran ancak bizim seçim yapabilmemiz için 5 bin 500 avukatı bir araya toplamamız gerekiyor. Bu olamayacağı için genel kurulu, ikinci tarih olan 19-20 Haziran’da gerçekleştirecektik. Ancak İlçe Seçim Kurulu 2 gerekçeyle onay vermedi. 12-13 Haziran’da söz konusu sayıda avukatın toplanamayacağını ve seçimi Pazar günü yapma zorunluluğumuz olduğunu İlçe Seçim Kurulu da biliyor. Kanun gereği Pazar günü dışında zaten seçim yapamıyoruz. Hukuksuz davranmaya alıştılar. Ancak biz, uygun bir zamanda genel kurulu yapma kararlılığımızı sürdürüyoruz. Bu noktada dava açacağız” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
22°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?