İzmir Barosu eski Başkanı'ndan 'çoklu baro' yorumu: Bu bir FETÖ projesidir!

İzmir Barosu eski Başkanı avukat Aydın Özcan, baroların yapılarının değiştirilmesine yönelik yasa değişikliğine sert tepki gösterdi.

GENEL 30.06.2020, 14:25 30.06.2020, 14:35
İzmir Barosu eski Başkanı'ndan 'çoklu baro' yorumu: Bu bir FETÖ projesidir!

Yazılı bir açıklama yapan Aydın Özcan, "Adeta böl parçala yönet, baroların sesi kısılsın, haksızlığa uğrayan vatandaşların, şiddete uğrayan kadınların, istismara uğrayan çocukların sesi olmasın, çevre katliamlarına dur demesinler, denizleri kirleten yakıt sızıntılarına yol açan ve asbestli gemilerin söküm  işlerine dur demesinler, uğraşmasınlar, hukukun üstünlüğünü savunmasınlar diye savunma mesleğinin yegane meslek örgütü olan baroların ve  avukatların itibarsızlaştırılması adına barolar susturulmak isteniyor. Bu uğurda kazanılmış haklar, hukuk ve demokrasi kuralları bir bir yok ediliyor... Bu yasa teklifi ile birilerinin koltuğu korunmak isteniyor, kişiye özel yasa çıkarılamaz, antidemokratik bir tavırdır, kabul edilemez. Yargıyı ele geçiren FETÖ’nün, baroları da ele geçirme projesidir. #savunmasusturulamaz #savunmaözgürlüktür" ifadelerini kullandı.

Özcan, AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla meclise sunulan yasa değişikliği ile şu düzenlemelerin gerçekleşeceğini söyledi:
"*5 binin üzerinde. Üyesi bulunan barolarda 2 bin üye ile yeni baro kurulabilecek.
*Her baroya 2 delegenin verildiği sistem değiştirilecek. Her baroya 3 delege verilecek. Başkanlar doğal delege olacak.
*Baro seçimlerinde nispi temsil sistemine geçilmeyecek, çarşaf liste uygulaması devam edecek.
*300 üyeye bir delegenin verildiği sistem değişecek 5 bin üyeye bir delege verilecek.
*TBB en az 25 baronun yazılı istemi üzerine olağanüstü toplantıya çağırabilecek ama seçim yapılamayacak.
*5 binden fazla avukat bulunan illerde asgari 2 bin avukatla bir baro kurulabilecek. Kuruluş müracaatında, kuruluş talebini içeren dilekçe ile 2 bin avukatın imzasının ve bu avukatların belirlediği 4 kişilik kurucular kurulunun isimlerinin yer aldığı liste TBB'ye verilecek. Birlik, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere kurucular kurulunu görevlendirecek. Kurucular kurulu en geç 6 ay içinde yeni baronun kuruluşunu tamamlayacak.
*Avukat sayısının 2 binin altına düşmesi halinde birlik, asgari avukat sayısının 6 ay içinde sağlanmasını yazılı olarak ilgili baroya bildirecek. Verilen süre içinde eksiklik giderilemezse baronun tüzel kişiliğine birlik tarafından son verilecek. Tüzel kişiliği sona eren baroya kayıtlı avukatlar ve stajyerler ilan tarihinden itibaren 15 gün içinde o ilde bir baro varsa o baroya, birden fazla baro varsa diledikleri baroya kaydolacak."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?