İZAV'dan yeni barolara karşı net tavır! ''İzmir Barosu tektir, tek kalacaktır"

İZAV’dan çoklu baro sistemine karşı önemli bir adım geldi. TBMM’den geçen çoklu baro düzenlemesi sonrası İzmir’de kurulması ihtimal olan barolara karşı İZAV, yayınladığı bir metin ile İzmir Barosu haricindeki tüm barolara kapılarını kapattığını duyurdu.

GENEL 19.07.2020, 11:03 19.07.2020, 11:14
İZAV'dan yeni barolara karşı net tavır! ''İzmir Barosu tektir, tek kalacaktır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası AKP ve MHP’nin oyları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM)  geçirilen “Çoklu Baro Düzenlemesi” için İZAV’dan flaş bir karar geldi. Geçirilen yasa ile birlikte İzmir, Ankara ve İstanbul’da birden fazla baronun kurulmasının önü açılırken İZAV, İzmir’de kurulması ihtimal olan barolara kapıyı kapattı. İzmirgundemi.net'te yer alan habere göre üyelerini sadece İzmir Barosu üyelerinden seçeceğini açıklayan İZAV, “İzmir Barosu tektir, tek kalacaktır” ifadelerini kullandı.


 
İZAV’ın açıklamaları şu şekilde;
 
Barolar sadece Avukatların sicillerini tutan bir meslek örgütü değildir. Barolar, Avukatlık Kanununun 76. Maddesi gereğince, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını her şart altında korumak ve savunmak zorundadır. Hukuka, adalete güven azaldığında bunu dile getirmek, eleştirmek siyasi bir söylem değil, baroların kanundan kaynaklanan görevidir.
 
Siyasi otoriteye her eleştiri, siyaset değildir. Vatandaşın haklarına, özgürlüklerine siyasi otorite tarafından yapılacak her olumsuz müdahalede, barolar vatandaş hakları için bir erken uyarı sistemidir. Üstelik sadece vatandaşlar için değil, dezavantajlı tüm gruplar, hayvanlar, ağaçlar, ihtiyaç duyan her varlık için barolar hak arayışı içinde olmuştur, bundan sonra da olacaktır.
 
Baroları bölmek, zayıflatmak, paralel barolar kurmak avukatlar için sorun yaratmaz, hukuka, adalete ihtiyaç duyan her varlık için, hak arayışının önüne bir engel koymak demektir. Paralel baroların varlığı, baroları zayıflatır, baroların zayıflaması adalete ihtiyaç duyan dezavantajlı her canlının ümidini kaybetmesi demektir.
 
Barolar, hakkını ararken bunun bedelini ödeyemeyenlerin umudu ve ümididir.
 
Bu sebeple 7249 sayılı kanuna ilişkin Anayasa Mahkemesine yapılan başvurunun olumlu olacağı ümidi ile aksi bir durum halinde de, İzmir’de ikinci bir baro kurulmayacağını düşünüyoruz. Tüzüğümüzden kaynaklı olarak da, yönetim kurulumuz oybirliği ile sadece İzmir Barosu’na kayıtlı meslektaşların derneğimize kabulüne karar vermiştir. Bizim için 1908 yılında kurulan İzmir Barosu tektir, tek kalacaktır.

Yorumlar (1)
Zeki Tek er 4 ay önce
Demokrasil dusmani hainler,nerede sizin ozgurlukcu dusunceniz
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?