İkinci özür vakası İzmir'den: 'Açıklamalarım paniğe neden olduysa...'

Kendi çektiği bir videoyu paylaşıp, Türkiye'deki vaka ve ölüm sayısındaki gidişatın İtalya'dan daha vahim bir tablo ortaya çıkabileceğini gösterdiğini söyleyen Dokuz Eylül Ünversitesi (DEÜ) Pandemi Servis Sorumlusu Doç. Dr. Yusuf Savran açıklamaları nedeniyle özür dilemek zorunda kaldı. Doç. Dr. Savran, "Eğer yaptığım açıklamalar paniğe neden olduysa devlet büyüklerimden ve halkımdan özür dilerim” dedi.

GENEL 30.03.2020, 12:30
İkinci özür vakası İzmir'den: 'Açıklamalarım paniğe neden olduysa...'

Korona salgınının ilk günlerinde Ankara’da meslektaşlarına yaptığı konuşma sırasında “Umre işi mahvetti, binlerce vaka var” diyen Uz. Dr. Güle Çınar’a Ankara Ünversitesi’nce özür diletilmesinin ardından benzer bir olay İzmir’de yaşandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Pandemi Servisi Sorumlusu Doç. Dr. Yusuf Savran, geçen hafta Youtube hesabından paylaştığı videoda Türkiye’deki korona virüsü tablosunu değerlendirdi. “Vaka ve ölü sayımız İtalya’dan ileride. Türkiye bu işin ciddiyetinin farkında değil. Lütfen evde kalın” diyen Savran, çok geç olmadığını ve virüsün  kırılabileceğini söylemişti.

Savran’ın medyada da yer alan açıklamalarının krize neden olduğu ortaya çıktı. AK Parti eski Milletvekili Nükhet Hotar’ın rektörlüğünü yaptığı DEÜ’den Doç. Dr. Savran’ın sözleriyle ilgili açıklama geldi. Açıklamada, Doç. Dr. Savran’ın sözlerinin yanlış anlaşıldığı savunuldu. İtalya ya da başka ülkelerde yaşanan ölümlerin Türkiye ile karşılaştırılmasının doğru olmadığı belirtilen açıklamada, başta Savran olmak üzere klinikte çalışan ekibin yoğun stres ve gayret içinde fedakârlık yaptığı belirtildi. Rektörlük açıklamasında, “Vatandaşlarımızı uyarmak amacıyla kaygı ve korkusunu farklı bir üslupla aktaran hocamızın bu konuda yanlış anlaşıldığını ve kendisinin de üzgün olduğunu buradan paylaşmak istiyoruz” denildi.

Öte yandan, Doç. Dr. Savran da Youtube hesabından yeni bir video paylaştı. Sorumlu bir hekim olarak toplumu bilinçlendirmek için açıklama yaptığını dile getiren Savran, “Sağlık bakanlığımız ve ilgili birimler çalışmalarını titizlikle yürütmektedir. Yaptığım açıklamalar ve İtalya örneği yanlış anlaşılmıştır. Bizler sorumlu hekimler olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğer yaptığım açıklamalar paniğe neden olduysa devlet büyüklerimden ve halkımdan özür dilerim” ifadelerini kullandı. (Duvar)

Yorumlar (1)
namus naftalinlenmiş 2 ay önce
aslında tam zamanı tüm doktorlar hemşireler saglıkçilar bizim işimize müdahale ediliyor diye işi bıraksa neler olur..bugün belediye otobüsünde bile şöförle konuşmak yasaktır yazıyor.şöförle konuşup meşkul edersen otobüs kaza yapar yolcular ölür.doktorla konuşursan hastalar ölür..adam olmaya çalış kimsenin işine karışma .bu iş feto ile katekulle yapıp fabrikaları satım yemege benzemez .karışma işime sıçarım altın dişine derler eskiler
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
açık
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?