İGC Başkanı Dikmen: Gazeteciler yaşananların tarafı değildir

İZMİR Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Mardin Midyat'ta Emniyet Müdürlüğü binasını hedef alan bombalı terör saldırısıyla ilgili gelişmeleri izlemek üzere ilçeye giden gazetecilerin saldırıya uğramasını kınadı.

GENEL 09.06.2016, 09:00 09.06.2016, 10:02
İGC Başkanı Dikmen: Gazeteciler yaşananların tarafı değildir

Yazılı açıklama yapan İGC Başkanı Misket Dikmen, Midyat'a giden BBC Türkçe muhabiri Hatice Kamer, AFP muhabiri Mahmut Bozarslan ve yabancı basın kuruluşları adına çalışan serbest gazeteci Sertaç Kayar'ın, bir grubun taşlı saldırısına uğradığını, hastanede gazetecileri ziyarete giden Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek'in de aynı grubun saldırısına uğrayıp burnunun kırıldığını hatırlattı. Saldırıları değerlendiren Misket Dikmen, Türkiye'de gazetecilerin saldırılar ve baskılar nedeniyle görevlerini yapamaz hale geldiğini söyledi. Midyat'da gazetecilerin kolluk kuvvetlerinin gözü önünde taşlı saldırı uğradığına dikkat çeken Dikmen, şunları söyledi:

"Türkiye, tarihinin en büyük bunalımlarından birini yaşıyor. Ülkenin dört bir yanı yangın yeri. 7 Haziran'dan bu yana patlamalarda yüzlerce yurttaşımız hayatını kaybetti. Bu gelişmeleri halka nesnel biçimde anlatmak amacıyla olay yerine giden gazeteciler ise vahşice saldırıya uğruyor. Bu saldırıları kabul etmemiz mümkün değildir. Gazeteciler, yaşananların tarafı değil gözlemcileridir. Halka haber ulaştırmak için zor koşullar altında çalışan gazetecilerin görevlerini yapmalarına engel olmak Anayasa'ya göre açıkça suçtur. Kimse gazetecileri savaşın tarafı haline getirmeye çalışmasın. 'Tek sesli medya düzeni' özlemi içinde olanların seyirci kaldığı bu saldırıların giderek olağanlaştığına ve ülkenin tamamında geçerli olmaya başladığına buradan dikkat çekmek istiyoruz. Türk ulusuna ve tüm arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?