Halkların Köprüsü Derneği'den mülteci çıkışı

İdlib’deki hava saldırısından sonra “Avrupa’ya kara ve deniz yoluyla geçmeye çalışan mültecilerin geçişi durdurulmayacak” kararına Halkların Köprüsü Derneği tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Geçiş güvenliği sağlanmadan yapılan bu uygulama, yeni ölümlere yol açacak ve trajediyi daha da derinleştirecektir" denildi.

GENEL 29.02.2020, 14:12 29.02.2020, 14:21
Halkların Köprüsü Derneği'den mülteci çıkışı

İZ GAZETE- İdlib’deki hava saldırısından sonra “Avrupa’ya kara ve deniz yoluyla geçmeye çalışan mültecilerin geçişi durdurulmayacak” haberlerinin ardından mülteciler, sahil bölgelerine ve sınır kapılarına yığılmaya başlamıştı. 

Halkların Köprüsü Derneği, kontrolsüz geçişlerin yeni ölümlere yol açabileceğini ifade ederek bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Denizden Avrupa’ya geçmek isteyen mülteciler kendi aldıkları botlarla, üstelik kapasitesinin çok üzerinde insan taşıyarak, daha önce hiçbir tecrübesinin olmadığı botları kullanarak denize açılıyorlarken, kara yoluyla sınırı geçmek isteyen mülteciler ise başlarına ne geleceği belirsiz bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyorlar. Nitekim 2016’daki AB-Türkiye Geri Kabul Anlaşması’na kadar görmezden gelinen kaçak geçişler, canlı yayınla haber yapılacak kadar alenileşti, bu ölüm yolculukları her şey doğal seyrindeymiş gibi servis edildi" denildi.

'UMUTTAN ÇOK, YENİ ÖLÜMLER DEMEK'

Açıklamada ayrıca şu ifadelerde yer aldı:

Halkların Köprüsü Derneği olarak kurulduğumuz andan beri hükümete ve Avrupa Birliği’ne “Sınırları açın, güvenli geçişi sağlayın” diye sesleniyoruz. Bugün yine bu sözümüzü, aynı kararlılıkla söylüyoruz. Mültecilerin pazarlık konusu olmadığını, mülteciliğin siyasetin nesnesi olarak görülmesinin büyük bir sorun olduğunu savunduk, savunuyoruz. Gelişigüzel kontrolsüz geçişler, mülteciler için umuttan çok yeni ölümler demektir. Mevcut koşulların bu kadar manipüle edilmediği ve her iki tarafın Sahil Güvenlik Güçleri tarafından denetlendiği(!) 2015-2016 yıllarında bile binlerce mülteci yaşamını yitirmişken, bu kararın daha fazla mültecinin Ege Denizi’nde ölmesine neden olacağı aşikardır. Geçiş güvenliği sağlanmadan, mültecilerin büyük bir belirsizliğe mahkum edilerek yapılan bu uygulama, yeni ölümlere yol açacak ve hali hazırdaki trajediyi daha da derinleştirecektir. Devlet, mültecileri pazarlık için tehdit unsuru olarak görmekten bir an evvel vazgeçmeli, doğabilecek bir insanlık felaketinin önüne geçebilmek için geçişlerin güvenliğini sağlamalıdır. Halkların Köprüsü Derneği olarak AB ve bölge devletlerine, 1951 Cenevre Sözleşmesi gereği mülteci politikalarını insani bir temelde ele almaya, Dünya halklarını da mültecilerle dayanışmaya davet ediyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
14°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?