Go Kart pisti kararında flaş detay! Yaman: Mahkemenin iptal ettiği eski plan, boşuna seviniyorlar!

Güzelbahçe’de yapılmak istenen tartışmalı Go-Kart Pisti için imar planlarının iptali istemiyle açılan davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karara ilişkin Güzelbahçe Belediye Başkanı İnce, “Bize destek veren vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları kazanmış oldu” derken Karting Kulübü Başkanı Yaman ise, “Bu sonuç bizim planın revize edilmeden önceki hali olan plan için. O plan şu an zaten yok, revize edildi. Yani boşuna seviniyorlar” ifadelerini kullandı. 

GENEL 01.10.2020, 15:31 01.10.2020, 15:37
Go Kart pisti kararında flaş detay! Yaman: Mahkemenin iptal ettiği eski plan, boşuna seviniyorlar!

Gizem TABAN/İZGAZETE- İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde yapılmak istenen ve tartışmalara neden olan Go-Kart Pisti için mahkemeden karar çıktı. İzmir 5.İdare Mahkemesi 2019/1569 Esas sayılı go kart amaçlı imar planlarının iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na karşı derneklerin ve vatandaşların açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Karar sonrasında, pistin yapımına karşı duruş sergileyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mustafa İnce ve pist projesini hayata geçirmek isteyen İzmir Karting Kulübü Başkanı Mehmet Yaman İz Gazete’ye açıklamalarda bulundu. “VATANDAŞLAR VE STK’LAR KAZANDI”
Karara ilişkin konuşan Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Bu karar ilk planlar için. İki plan var. Projeyle ilgili 2 dava var, bu dava vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının açtığı… Bir de bizim açtığımız dava var o da yakın zamanda sonuçlanır. Bizim söylediğimiz; Güzelbahçe’de yatırımcıya evet, böyle bir yer Türkiye’de de İzmir’de de gerekli olabilir. Ama Güzelbahçe’de burada değil. Yer doğru değil. Zaten mahkeme kararı da bunu anlatıyor. Bize destek veren vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları kazanmış oldu, tebrik ediyorum” dedi.“BOŞUNA SEVİNİYORLAR”
Kararın rafa kalkmış eski plan için verildiğini belirten İzmir Karting Kulübü Başkanı Yaman, “Bu dava 2019’da açılmış, bizim planımız 2020’de netleşti. Yani bu sonuç bizim planın revize edilmeden önceki hali olan plan için. O plan şu an zaten yok, revize edildi. Yani şu an karar verilen plan zaten rafa kalkan plan. Boşuna seviniyorlar” dedi.

Öte yandan dava dosyasında yer alan bilgi ve belgeler ile bilirkişi raporunda yer verilen tespitlere göre yapılan bilgilendirmede; “Dava konusu parsellerin bir bölümünün ve çevresinin tanmsal alan bütünlüğü bağlamında 5403 sayılı Yasa kapsamında dikili tarım arazisi kapsamında olduğu, dava konusu parsellerde yaşlı zeytin ağaçları bulunduğu, alanın yakın çevresinde de yer yer zeytinlikler olduğu, söz konusu Go-kart eğitim pisti şeklinde bir kullanımın tarımsal alan bütünlüğünün ve zeytinlik alanların bozulmasına sebep olacağı, aynı zamanda dava konusu parselde öngörülen "Açık Spor Alanı" kullanımının üst ölçekli planlar olan 1/25.000 ölçekli İzmir Büyükşehir Bütünü Çevre Düzeni Planı ile 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ile öngörülen tarım alanı kararlarına uygun olmadığı, planlararası birliktelik ilkesinin sağlanmadığı ve plan hiyerarşisine uyarlılık göstermediği, planlama ilkelerine, şehircilik esaslarına, planlar hiyerarşisine ve kamu yararına uygun olmadığı anlaşıldığından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 01.11.2019 tarihinde onaylanan ve 11.11.2019 tarihinde askıya çıkarılan İzmir İli, Güzelbahçe İlçesi, Yelki Mahallesi, 1379, 1380, 1381, 1384, 1385 ve 1386 sayılı parselleri kapsayan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planının hukuka uygun bulunmadığı sonucuna vararak, dava konusu planların uygulanmasına geçilebileceği göz önüne alındığında, telafisi güç ve imkansız zararların doğabileceğinden; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27.maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?