Genç hukukçular kadına şiddetle mücadele için yarıştı

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 4 kişilik ekip, 'Kız Başına Hukuk' ekibi tarafından düzenlenen ve kadına şiddet alanındaki ilk kurgusal dava yarışması özelliğini taşıyan 8 takımın katıldığı Kurgusal Dava Laboratuvarı'nda, finale kaldı.

GENEL 21.02.2020, 16:33
Genç hukukçular kadına şiddetle mücadele için yarıştı

ODTÜ Öğretim Görevlisi Yeşim Çaplı ve öğrencileri tarafından kadına yönelik şiddet ve nefret söylemi ile mücadele için hayata geçirilen sosyal duyarlılık projesi Kız Başına, kadına şiddet alanında ilk kurgusal dava yarışması düzenledi. 'Kız Başına Hukuk' ekibi tarafından, toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve cinayetlere karşı bir farkındalık yaratarak ileride bu alanda mücadele etmeyi arzulayan genç hukukçulara bir fırsat sunmak için organize edilen Kadına Şiddet Alanında Kurgusal Duruşma Laboratuvarı'na farklı şehirlerden 8 takım katıldı. Önceki hafta Ankara'da yarışmanın hipotez aşaması gerçekleştirildi ve Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri Sezin Sezer, Destina Berfin Sever, Ayyüce Yılmaz ve Serenay Ağın'ın oluşturduğu takım, finale kalan iki ekipten biri olmayı başardı.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevilay Uzunallı ile birlikte yarışmada finale kalan öğrencileri ve danışmanlarını ağırlayarak böyle önemli bir konuda gösterdikleri duyarlılık ve başarıları için kutladı. Yarışma hakkında Rektör Prof. Dr. Cemali Dinçer'e bilgi veren öğrenciler, projenin asıl amacının hem şiddet mağdurlarının haklarını en etkin şekilde savunacak öncü hukukçular yetiştirmek hem de savunma hakkının etik sınırları içinde kalarak sanık avukatları tarafından en uygun savunmanın nasıl yapılacağını göstermek olduğunu belirtti.

ANKARA'DAKİ FİNALDE YARIŞACAKLAR

Öğrenciler, "Yarışmanın ana teması kadına yönelik şiddet olayları. Türk Ceza Kanunu'nda yer alan cinsel saldırı, hakaret, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ile kasten yaralama ve kasten öldürme suçları değerlendirme konusu oluyor. Takımlar bu kapsamda, Türk Ceza Kanunu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Yok Edilmesi Sözleşmesi, İstanbul Sözleşmesi ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde iddia savunmalarını gerçekleştiriyor. Bize verilen hipotezler çerçevesinde ilk etabı başarıyla geçerek finale kaldık. Önümüzdeki 7 Mart günü yine Ankara'da finalde yer alacağız" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
20°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?