“Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde”

“Toprak ve Çocuk Programı”nın lansmanı Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliği’nde gerçekleştirildi.

GENEL 08.05.2017, 10:14 08.05.2017, 10:14
“Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde”

İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Meclis Başkanı Barış Kocagöz, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, Meclis Başkan Yardımcısı Ömer Gökhan Tuncer, Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürü Ahmet Güldal, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bolca ve çok sayıda davetlinin yer aldığı lansmanda projenin tanıtımı yapıldı ve ilkokul öğrencileriyle birlikte tarım arazisinde fidan dikim etkinliği yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, “Avrupa Birliği’nde tarımın ekonomideki payı yüzde 1’lerde olmasına rağmen ülkeler çocukları, gençleri çok uzun süredir tarımının içinde tutmak için dersler veriyor, programlara dahil ediyor. Tarımın ekonomideki payı yüzde 8 civarlarında olan bir ülke olarak Türk tarım ve hayvancılığının parlak geleceğine ışık tutmak için adımlarımızı hızlandırmalıyız. Bu nedenle toprağın, tarımın ve çevrenin önemini bilen gelecek nesillerin yetişmesi her zamankinden daha önemli. Akıllı tarım kadar uzayda tarım çalışmalarını yoğunlaştıran NASA’nın geçtiğimiz yıl boşlukta marul yetiştirmesi de gösteriyor ki gelecekte tarımda limit gökyüzü olacak. Uzayda üretim yapan çiftçileri gözünüzün önüne getirin lütfen. “Ne olmak istiyorsun” diye sorulduğunda “astronot çiftçi olmak istiyorum” diyecek çocuklar hedeflememiz lazım. Buradan hareketle geleceğimiz olan çocuklarımızı tarımda tutmak, tarımın içinde büyütmek için 126 yıldır ülkemizin tarım sektörüne hizmet eden bir kurumu olarak bu programı başlatmaya karar verdik” dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı ise “Kentlerimiz çok hızlı bir şeklide büyüyor ve çocuklarımızın doğayla buluşabilecekleri ve oynayabilecekleri alanlar giderek azalıyor. Bu doğrultuda çocukların toprakla ve tarımla buluşması amacıyla proje başlatan İzmir Ticaret Borsası’nı tebrik ediyor, diğer oda ve borsalarımızın da bu tür projelere destek vermelerini diliyoruz. Toprak hepimizin geleceği, değerini bilelim” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bolca, İçinde çocuk, toprak ve üretim olan her çalışma, bizlere nereden gelip nereye gittiğimize dair düşünme imkânı veriyor. Çünkü bu üç önemli kavram bizim geçmişimizi, geleceğimizi ve yaşam kaynağımızı içeriyor. Kentlerde yaşayan çocukların doğayla ilişkileri yok denecek kadar az. Bugün burada çocuklarımızı eğlendirecek bir hayalden yola çıkıyoruz. Toprak kaybedilemeyecek en değerli varlıktır. Bu yüzden bizler de hep birlikte topraklarımıza sahip çıkacağız. Tarımı ve toprağı olmayan bir ülke yok olmaya mahkumdur” ifadelerini kullandı.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “İzmir Ticaret Borsası tarafından oluşturulan proje içerdiği anlam itibariyle bizleri oldukça heyecanlandırdı. İzmir’deki öğrencilerimizin toprakla buluşması, onlara tohum ve fidanlarla ekim yapma olanağının yaratılması açısından Borsa’nın projesini oldukça değerli buluyoruz. Ulaşabileceğimiz bütün okullara bu imkanı götürmek ve yaymak adına her zaman desteğe hazırız” diye konuştu.

İzmir Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal ise “Bu proje, çocukları toprakla buluşturması, ürünün nerden geldiğini, hangi süreçlerden geçtiğini, bizzat yerinde görmelerini sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Bu sayede çocuklar yedikleri sebze ve meyvelerin hangi emeklerle önlerine geldiğini bilecekler ve kıymetini daha iyi anlayacaklar’’ dedi.

Açılış konuşmalarının ardından İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve konuklar, ilkokul öğrencileri ile tarım arazisinde yapılan fidan ekim etkinliğinde bir araya geldi. Turp, soğan, domates, biber gibi bitkilerin tohum ve fidanlarını hep birlikte toprağa ekti.

Etkinliği değerlendiren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Artan şehirleşme ve hızlı dijital dönüşüm maalesef çocuklarımızın tarımdan ve topraktan uzak yetişmelerine neden oluyor. Ancak biliyoruz ki geleceğimiz çocuklarımızda, çocuklarımızın ve yeni nesillerin geleceği de toprakta ve tarımda. Çocuklarımıza toprağın değerini anlatmak, daha sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirmek amacıyla bu programı uzun yıllar devam edecek bir projeler bütünü olarak tasarladık. İlk olarak 6-10 yaş arası ilköğretim öğrencileriyle bir arada olacağız. İlerleyen dönemde orta öğretim ve uygun görülen diğer yaş grupları ve farklı illerde de etkinlikler gerçekleştireceğiz. Farklı zamanlarda birçok faaliyetlerimiz olacak. Bunlar, topraktan, tarladan, bahçeden uzaklaşan çocuklarımıza yeşili, toprağı, tarlayı sevdirecek faaliyetler olacak. Kısacası, çocuklarımızı doğa ile buluşturarak, toprağı ve tarımı yaşayarak öğrenmeleri için elimizden geleni yapacağız. Bizler sektörün geleceği için bir tohum ekiyoruz. Toprağın değerini bilen nesiller yetişmesi için çalışmalarımızı başlatıyoruz. Biliyoruz ki, biz çocuklarımıza topağın değerini anlatabilirsek, toprak da gelecek nesillere bakacak. Sonuçta, gelecek toprakta, toprağımız da emin ellerde olacak” dedi.

“Gelecek toprakta, toprağımız emin ellerde” sloganıyla hayata geçen proje ile birlikte ülkemizin geleceği olan çocuklar doğa ile buluşturarak; tarımı keşfetmelerini, sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmeleri ve çevreye değer vermeleri sağlanacak. Proje kapsamında İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı merkez ilçelerdeki çocuklar tohum ekerek, fidan dikerek tarımsal üretimin aşamalarını yaşayarak öğrenecek.

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?