Gaziemir'de duygusal buluşma

Balkanlar’da yaşamını yitirmiş ve asimilasyona uğramış Türkler, Gaziemir Belediyesi ile İzmir Bal-Göç’ün Göç Anıtı’nda düzenlediği törenle anıldı.

GENEL 24.12.2018, 10:58 24.12.2018, 11:20
Gaziemir'de duygusal buluşma

Aralık 1984’te Balkanlarda yaşayan Türklere yönelik başlayan asimilasyonda hayatını kaybedenler Gaziemir Belediyesi ile İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği etkinlikle anıldı. Sarnıç girişine belediyenin yaptığı ve Türkiye’nin en büyük göç anıtı olma özelliğini taşıyan Göç Anıtı’ndaki törende, anıta çelenk ve karanfil bırakılarak asimilasyon ve baskılarla Balkanlarda yaşamını yitiren Türkler anıldı.

'GÖÇMENLER ÜLKEMİZİN ÇİMENTOSUDUR"

Kendi atalarının da 1912 Balkan Savaşları sonrasında anavatana göç ettiğini hatırlatan ve göçün nasıl acı bir olay olduğunu iyi bildiğini ifade eden Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, “Biz Türklerin tarih boyunca göçlerle ilgili yaşanmış büyük acıları vardır. Balkanlardan yapılan göçler yakın tarihimizin en fazla kan ve gözyaşının döküldüğü, en büyük acıların yaşandığı göçlerdir. Dünyanın özgürlük ve demokrasi yolunda hızla ilerlediği bir dönemde, Bulgaristan Türklerine yapılan insanlık dışı baskı ve zulüm, zorunlu göç sırasında yaşanan insanlık dışı muamele, şüphesiz tarihe bir utanç belgesi olarak geçecektir. Asimilasyon politikalarını ve baskı girişimlerini bir defa daha şiddetle kınıyor, bu baskılar esnasında şehit düşen bütün soydaşlarımızı rahmetle anıyorum. Biz de belediye olarak tarihimize damga vuran, milletimize liderlik eden kişileri geleceğe taşımak adına onların isimlerini parklarda yaşatıyoruz. Ama sadece parklara isim vermekle, onları anmakla olmuyor. Onları anlamak, gençlere anlatmamız gerekiyor. Çünkü geçmişini unutanlar geleceğe güvenle yürüyemez. Bu ülke kolay kurulmadı. O yüzden tarihimiz önderlerimizi asla ve asla unutmamalıyız. Göçle anavatana gelen insanlarımız bu ülkenin demiri, çimentosudur. Balkan göçmeni kardeşlerimin her zaman yanındayım” diye konuştu.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy ise, “Bundan tam otuz üç yıl önce doğduğumuz topraklarda yaşama şansını elimizden aldılar. Bulgaristan güvenlik güçleri evlerimize, köylerimize baskınlar düzenlediler. Kundaktaki bebeği annesinin gözü önünde öldürdüler. Dünyanın gözü önünde biz Türklere bir soykırım yaşatıldı. Bulgaristan Türkleri’nin haklarını arayan kahramanlarımızın çoğu tutuklandı, cezaevlerine atıldı ve işkence gördüler. Bizler her yıl burada, Gaziemir Belediye Başkanımız Halil İbrahim Şenol’un yaptığı Göç Anıtı’nda toplanıp o günleri anacağız. Göç Anıtını yapan, Türklük için mücadele edenlerin adlarını parklarımızda yaşatan Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?