Flaş gelişme: Çeşme’de acele kamulaştırmalar iptal edildi!

Resmi Gazete’de yayınlanan 2523 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, 24 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Kararı ile gerçekleşen acele kamulaştırmalar yürürlükten kaldırıldı

GENEL 13.05.2020, 10:13 13.05.2020, 10:19
Flaş gelişme: Çeşme’de acele kamulaştırmalar iptal edildi!

TUGAY CAN / İZ GAZETE - Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi kapsamında; 24 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile gerçekleştirilen acele kamulaştırmalar geri çekildi. 13 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de yer alan 2523 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile acele kamulaştırmalar iptal edildi.

URLA DA İPTAL EDİLMİŞTİ

Koronavirüs salgınının başlamasının ardından Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi kapsamında Urla’da bulunan araziler de 11 Nisan’da Resmi Gazete’de yer alan 2390 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile iptal edilmişti. Urla’da ki acele kamulaştırmaların iptal edilmesi ile birlikte gözler acele kamulaştırma yapılan Çeşme’de ki arazilere çevrilmişti.

YARGIYA TAŞINMIŞTI!

11 Eylül 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile başlayan süreç; acele kamulaştırmaların da gerçekleşmesinin ardından İzmir’de bulunan çevreciler, hukukçular ve mülk sahipleri tarafından yargıya taşınmış, Danıştay’a da birtakım itirazlar gerçekleşmişti. Koronavirüs salgını sebebiyle davaların askıya alınması neticesinde söz konusu davalar sonuçlanmamıştı.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Öte yandan daha önce Turizm Bakanı tarafından açıklanan ve Çeşme’de yapılması planlanan projenin akıbetinin ne olacağı belirsizliğini korumaya devam ediyor. Hükumetin bu konuda koranavirüsün dünya çapında turizme etkilerine yönelik bir adım atması beklenirken; sürece ilişkin resmi kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmış değil.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?