Ergülen'in söyleşisi iptal edildi, Eğitim Sen'den tepki geldi: 'Kimler, neden rahatsız oldu?'

Şair Haydar Ergülen’in İzmir Atatürk Lisesi’ndeki etkinliği İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin talimatı ile iptal edildi, Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Yürütme Kurulu açıklama yaparak bu karara tepki gösterdi.

GENEL 30.11.2019, 00:02 30.11.2019, 06:37
Ergülen'in söyleşisi iptal edildi, Eğitim Sen'den tepki geldi: 'Kimler, neden rahatsız oldu?'

İZ GAZETE-   İzmir Atatürk Lisesi’nde okul yönetiminin bilgisi ve izni dâhilinde öğrencilere yönelik olarak  planlanan Şair-Yazar Haydar Ergülen söyleşisi, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin talimatı ile yasaklandı. Alınan bilgilere göre, söyleşi saatinden bir saat önce İl Mili Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, okul yönetiminden söyleşinin iptal edilmesini istedi. Haydar Ergülen’in 'Muhalif gazete yazarı ve terör destekçisi olduğu konusunda şikâyet olduğunu, etkinliği iptal edin' şeklinde talimat verdiği, İstanbul’dan İzmir havalimanına inen yazara ifade edilerek etkinliğin yapılması engellendi. Bu karar çeşitli tepkilere sebep olurken Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Yürütme Kurulu’ndan açıklama geldi.

Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Yürütme Kurulu’ndan gelen açıklamada, “ Şair-Yazar Haydar Ergülen MEB 12. Sınıf Türk dili ve Edebiyatı dersi müfredatının bir parçasıdır ve Türk Dili ve Edebiyatı derslerinde işlenmektedir. Öğrencilerimizin kültür- sanata, edebiyata erişiminin engellenmesi çağdışı ve kabul edilemez bir tutumdur. Eğitim kurumunun, eğitimcinin görevi; öğrencileri şiire, edebiyata, düşünmeye, sorgulamaya sevk edip, geleceğe hazırlamak değil midir” ifadeleriyle tepki gösterildi.

KİMLER, NEDEN RAHATSIZ OLDU?

Gelen açıklamanın devamında İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şu sorular yöneltildi:

“Eserleri ders kitabına girmiş, bir hafta öncesinden okula afişleri asılarak duyurusu yapılmış olan bir söyleşiden kimler, neden rahatsız olmuştur?

Ensar, TUGVA, TÜRGEV ve benzeri vakıflara neredeyse protokollerle bütün kapıları açan MEB, eserleri ders kitaplarına girmiş şair ve yazar Haydar Ergülen söyleşisinde ne gibi bir sakınca görmüştür?

MEB’in ders kitabında uygun gördüğü şairin söyleşisine, hukuk dışı gerekçelerle İl Milli Eğitim Müdürü tarafından yasak getirilebilir mi?

Özel bir okulda bugün yapılacak olan Haydar ERGÜLEN söyleşisinin ertelenmesi/iptal edilmesinin bu yasaklama ile bir ilgisi var mı?

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu konuda İzmir kamuoyuna acilen bir açıklama yapması gerekmektedir.”

Yorumlar (0)
banner96
banner177
14°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?