Erdoğan istedi, rektörlük devretti

Ege Üniversitesi’nde bulunan özel işletmeler rektörlük kararıyla Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfına bağlı Egeliyiz şirketine devrediliyor. Rektörlük kararıyla, Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okullarına bağlı olan Egeliyiz firması Ege Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunan 60’a yakın işletmeyi kendi bünyesinde toplayacak.

Erdoğan istedi, rektörlük devretti

Ege Üniversitesi’nde bulunan özel işletmeler rektörlük kararıyla Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfına bağlı Egeliyiz şirketine devrediliyor. Rektörlük kararıyla, Ege Üniversitesi Güçlendirme Vakfı Okullarına bağlı olan Egeliyiz firması Ege Üniversitesi kampüsü içerisinde bulunan 60’a yakın işletmeyi kendi bünyesinde toplayacak.

12 Mayıs 2018 Cumartesi 12:58
Erdoğan istedi, rektörlük devretti

TUGAY CAN / İZGAZETE - Ege Üniversitesi’nde yer alan özel işletmelere Mart ayı sonlarında gelen tebligatlar ile işletmelerinin boşaltılması gerektiği söylendi. Durumun hukuka aykırı olduğunu söyleyen işletme sahipleri ise rektörlüğe tepki gösterdi. Yetkili hiçkimsenin konuyla ilgili bilgisi olmadığını dile getiren işletme sahipleri, “ Bize bu kararın Cumhurbaşkanı’ndan geldiğini, rektörlük tarafından tebliğ edildiğini ve bütün üniversitelerde uygulanacağını söylüyorlar.” ifadelerini kullandılar.

ERDOĞAN İSTEDİ REKTÖRLÜK UYGULADI

İddiaya göre 16 Mart 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan YÖK’e Üniversitelerde bulunan özel işletmelerin boşlatılıp buraları vakıflar eliyle işletilmesini tavsiye etti. İşletmecilere gelen tebligatta yer alan bilgiye göre ise 20 Mart tarihinde Ege Üniversitesi Yönetim Kurulu tarafından Ege Üniversitesi’nde bulunan özel işletmelerin boşaltılması kararı alındı.

İŞLETMECİLER KARARDAN MEMNUN DEĞİL

Kapatılan Konservatuar Kafe’nin sahibi Ahmet Argut, “Biz ayın 20’sinde kira sözleşmesinin uzatılmasını istediğimiz dilekçeyi ilettik. Bunun dışında bize hiçbir uyarıda bulunmadılar. Ayın 29’unda bize yıkım kararı geldi. 15 gün sonra ise Çevik kuvvet ile geldiler.” dedi. 3 yıldır burayı işlettiğini ifade eden Argut “Ben buraya elimde olan her şeyi yatırdım. Devletin yapmış olduğu bu uygulama beni ve birçok insanı perişan etti.” dedi.

İşletmesinin Egeliyiz firması’na devredildiğini, Ege Üniversitesi’ne bağlı olan ve sözleşmesi biten tüm kafeler vakıf adı altında Egeliyiz firmasına devredileceğini öne süren Argut,

“Ben sigortalı olarak 10 işçi çalıştırıyorum. Benim gibi 60 tane kafe. Neredeyse 600 - 700 kişiyi işsiz bırakıyorlar.

Buraya girerken hava parası verdim, kira veriyorum. Eleman çalıştırıyorum. Bana gelip burayı 15 gün içerisinde boşalt diyorlar.” şeklinde konuştu.

İşte kafenin eski hali;

Vakfın devralmasından sonraki hali;

İŞLETME EGELİYİZ ŞİRKETİNE DEVREDİLDİ

Bizim kafeden çıkmamızdan iki gün sonra oraya Egeliyiz firması konteynrdan bir kafe yapıp oryayı işletmeye başladı. Biz öğrencilere çayı 75 kuruşa satarken onlar, 1 lira 25 kuruşa satmaya başladı. Tostu 4 liraya satarken onlar 6 liraya satmaya başladılar. Madem buraları vakıf aldı. Madem kira vermiyorlar. Neden öğrencilere kolaylık sağlamıyorlar?” diye soran Argut sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ben Ahmet Argut, İzmir’de oyumu AKP’ye verdim. Peki neden İzmir milletvekili başbakan Binali Yıldırım bize neden yardım etmiyor. Mitinglerde çıkıp gövde gösterisi yapmayı biliyorlar.

Biz bu insanlara nasıl bir daha oy verelim. Vakfı kurup güçlendirene kadar, bu işletmecilere sahip çıksalar olmaz mı?"

10 YILDIR KULLANILMAYAN AÇIK HAVUZ

İsmini vermek istemeyen bir işletme sahibi ise Üniversite’nin içerisinde en az 10 yıldır boş bir şekilde bekletilen, terk edilmiş tenis kortunu örnek gösterdi. İşletme sahibi “Buralara belki de birileri rant sağlasın diye bir apartmanda kullanılacak kadar demir kullanıldı. Ama 10 yıldır kullanılmıyor. Gene üniversitenin açık havuzu var. 2004 yılında Üniversite olimpiyatları için trilyonlarca para harcayarak yapıldı. Sonrasında da zarar ediyor denilerek kapatıldı.” iddiasında bulunurken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üniversite böyle bir işletmeyi dahi işletemezken kampüsün içerisinde 10 bin - 20 bin lira kira aldığı yerleri kapatmak istiyor.”

İşte on yıldır kullanılmayan havuz ve tenis kortu;

Açık yüzme havuzunun kapısı uzun süredir kapalı.

İçerideki yabani otlar her yanı sarmış durumda;

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ SORUNLARIMIZLA İLGİLENMEDİ

“Bize hiçbir gerekçe sunulmadan, hiçbir açıklayıcı yazı verilmeden sözleşmeniz bittiği anda çıkacaksınız diye bir yazı geldi. Bunun dışında hiçbir açıklama yapılmıyor. Herkes bizim haberimiz yok diyor. Rektör Necdet Budak , Rektör yardımcısı, Yapı İşleri Daire Başkanı kiminle görüşüyorsak bu konu hakkında bir bilgisi olmadığını söylüyor. Bu kararın Cumhurbaşkanı tarafından geldiğini, rektörlük tarafından tebliğ edildiğini ve bütün üniversitelerde uygulanacağını söylüyorlar. Rektör bu durumlarla ilgili bir sıkıntı yok demesine rağmen bana üç gün sonra burayı boşaltın diye yazı geldi.” ifadelerini kullanan işletme sahibi, Ege Üniversitesi öğrenci çarşısının da komple yıkılarak yerine üç-dört katlı bir bina yapılacağını alt katının da uluslarası bir tekel şirkete kiraya vereceğini iddia etti.

İşletme sahibi “Madem bu birilerine kiraya verilecekse, oradaki işletmecilere istenilen konsept önerilip, daha güzel bir hizmet alınabilir.ama burada ki amaç doğrudan birilerine peşkeş çekmek olduğu için buralara 10 - 20 yılını vermiş işletmecileri yerinden edip burada yapılacak yemekhanede toplu alımlarla birilerinin cebini dolduracaklar.” şeklinde konuştu.

OHAL’DEN YARARLANMAK İSTİYORLAR

Ege Üniversitesi’nin tahliye tebligatı nedeniyle mağdur olan bir diğer işletmeci E.Ö. ise sürecin nasıl ilerlemesi gerektiğini anlattı. Rektörlüğün öncelikle tahliye tutanağını belediye’ye intikal ettirmesi gerektiğini sonrasında da noter tasdikli yazı ile birlikte boşaltma işini belediye edkiplerinin yapması gerektiğini belirtti. E.Ö. “Bu tahliye tutanağı ile kimseyi buradan çıkarmaya hakları yok. Nasıl boşaltacaklar peki? OHAL’den istifade edecekler. Bu en az 2-3 aylık bir süreç. Ancak rektörlük kendi ekipleriyle gelip 2-3 aylık bir süreci on beş güne sıkıştırıyor. Alavere dalavere ile üstümüze saldırıyorlar. Bu kadar aile ne olacak?” dedi.

E. Ö. “Dışarıdaki kafeler 18 saat çalışıyor, biz 6 saat.dışarıdakiler 30 gün çalışıyor biz burada 20 gün. Biz zaten her şekilde eziliyoruz. Kışın iki ay pasif yazın iki tatil. Burada insanlar, aileler mağdur oluyor.” ifadelerini kullandı.

İşte kapatılan kafelerden bir tanesi;

BAŞBAKANLIK YÖK’E SEVK ETTİ

Başbakanlığa dilekçe ile başvuruda bulunduğunu belirten E.Ö. “Başbakanlık beni ciddiye almadı. Dediler ki, dilekçenizi YÖK’e sevk ediyoruz. Ben sana arz-ı hacet ettim. Sen beni neden YÖK’e sevk ediyorsun? YÖK bunlar zaten. Bunlar beni dinlemiyor. Bir dilekçeyi de Cumhurbaşkanlığı’na yazdığını belirten işletmeci E.Ö. “Cumhurbaşkanlığı da gerekli ilgiyi göstermedi.” dedi. .

YASAL SÜREÇ DEVAM EDİYOR

İşletme sahibi E.Ö. için yasal sürecin başlatıldığını ifade eden Av. Dilek Baytekin Gören, “15 gün içerisinde en büyük mülki amirlik yoluyla işletmeler boşlatılacağı söylendi bize. 2886 nolu yasanın 75. madddesi uygulamaları ile ilgili bir genelge var. Bu genelge ile ilgili İçişleri Bakanlığı’nın tüm valiliklere gönderdiği bir yazı mevcut. Bu yazıya göre açılmış bir dava söz konusuysa buralar tahliye edilmez. Tahliye edilmesi hukuka aykırıdır. Aykırı bir durumda işletmeciye tazminat hakkı doğar.” ifadelerini kullandı.

"KAMU YARARINA AYKIRI BİR SÜREÇTİR"

Konuyla ilgili gazetemize demeç veren avukat Gören,  “Henüz ihale yapılmadığı için, işletmeler tahliye edildikten sonra Üniversite burada yeniden bir ihale açacak. Bu süreç aylar sürecek. Bu süreç içerisinde de Üniversite kira da tahsil edemeyecek. Dolayısıyla bu süreç kamuya yararına aykırı bir süreç.” dedi.

Son Güncelleme: 14.05.2018 14:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Duyarli biri 2018-05-13 14:47:24

Boyle bir yonetici kendini yonetemez. Bu bir vicdan mevzusu vicdan gerekli...