Eğitimde sanal gerçeklik konuşuldu

İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir İnternet Haftası etkinliklerinde, 2017 yılının teması 'Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik' olarak belirlendi.

GENEL 10.04.2017, 15:51 10.04.2017, 15:51
Eğitimde sanal gerçeklik konuşuldu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İnternet haftası açılış törenine katılan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Bu sene İnternet Haftası'nda, öğretmen ve öğrencilerimiz son yıllarda adından çokça söz edilen ve yakın bir gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması beklenen bir teknoloji ile 'Sanal Gerçeklikö ve Artırılmış Gerçeklik' le tanışacaklar. Son zamanlarda oyun ve video konusunda adını sıkça duyduğumuz sanal gerçeklik, bilgisayarlar aracılığı ile gerçekte var olmayan ortamları adeta gerçek gibi sunmaktadır. Özellikle birey için, yapay olarak oluşturulmuş ortamlarda, öğrenmeyi sağlamada oldukça etkili bir teknolojidir. Birey bu teknolojide yapay olarak oluşturulmuş ortamlarda yaparak ve yaşayarak öğrenmektedir" dedi. Öğrencilerin gelişen teknoloji yardımı ve sanal gerçeklikle, eğlenceli ve kolay bir şekilde öğrenmelerini sağlandığına dikkat çekti.

Öğrencilerin, sanal gerçeklik ortamında nesneler ile etkileşime geçip konu hakkında daha çok şey öğrenebilmekte olduğunu da belirten Yahşi doğru anlama ve öğrenme yüzdesinin önemli ölçüde arttığını vurguladı.

Sanal gerçeklik kavramının, özel eğitim ve otizm tedavisinde de kullanılan yöntemler arasında hızla yerini aldığını belirten Ömer Yahşi; internet haftası etkinlikleri çerçevesinde İzmir’de atölye çalışmaları, konferanslar, seminerler ve stantlar düzenleneceğini söyledi.

Açılış töreninde engelsiz internet çalışmaları dâhilinde sunuculuk yapan Tülay Aktaş İşitme Engelliler Okulu Öğrencisi Nazmiye Çoşar sunuculuk yaptı. Yine Tülay Aktaş İşitme Engelliler okulundan bir grup öğrenci işaret dili ile İstiklal Marşı'nı söyledi.

İşaret dilini kullanarak öğrencilere "Sizi seviyorum" diyen İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, "Sizlere sevindirici bir haber verebilirim. İlerleyen tıp bilimi sayesinde artık işitme engelli çocuklarımızın tedavileri çok daha erken süreçlerde yapılabilmektedir. Erken tedavi sayesinde neredeyse işitme engeli minimize edilmek üzere. Bu gelişme çocuklarımız ve aileleri için güzel bir gelişmedir" diye konuştu.

Teknoloji firması sahiplerinin de hazır bulunduğu açılış töreninde Nara Educatial Technologies firması sanal gerçeklik konusunda sunum ve bilgilendirme yaptı.

İnternet Haftası etkinlikleri içerisinde; küresel bir tehdit olan, 'teknoloji bağımlılığı' ve 'siber suçlar' konusunda, bilgilendirme çalışmaları yapılacak.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?