Dünya Robot Olimpiyatı İzmir'de gerçekleşecek

Gençlerin robot ve bilime karşı ilgisini artırmak amacıyla düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatı’nın Türkiye buluşması, 4 Mayıs'ta fuarizmir’de yapılacak. Tüm dünya ile ortak tema olan 'akıllı şehirler' kapsamında projeler geliştiren öğrencilerin bir araya geldiği etkinlikte ayrıca eğitici robot turnuvaları da yer alacak.

GENEL 03.05.2019, 12:43 03.05.2019, 12:48
Dünya Robot Olimpiyatı İzmir'de gerçekleşecek

2004 yılında birkaç Asya ülkesinde başlayan, 15 yılda dünyada 65’in üzerinde ülkede 70 binin üzerinde öğrencinin katılımıyla küresel bir oluşuma dönüşen Dünya Robot Olimpiyatı (World Robot Olympiad - WRO) dünyanın dört bir yanından çocuk ve genci bu yıl 'akıllı şehirler' teması altında birleştiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Bilim Kahramanları Derneği ve İZFAŞ tarafından Türkiye’de beşinci kez düzenlenen Dünya Robot Olimpiyatı’nda bir araya gelen öğrenciler, sezon teması kapsamında geliştirdikleri projeleri sunacak. Gelecek şehirlerinin inşasında yeni konseptler, fikirler ve teknolojiler geliştiren genç bilim kahramanları ayrıca kendilerine verilen görevler kapsamında eğitici robot turnuvalarına katılarak robot ve kodlama becerilerini geliştirecek.

FARKLI KATEGORİLERDE BİR ARAYA GELECEKLER

İlkokuldan üniversiteye kadar dünyanın her yerinde tüm öğrencilerin yaratıcılık, tasarım, fikir üretme ve problem çözme gibi becerilerini eğitici robot yarışmaları ve aktivitelerle geliştirmek amacıyla bir araya getiren Dünya Robot Olimpiyatı, her sene belirlediği tema ile çocukların araştırma ve uygulama becerilerini geliştirip yazılım ve donanımsal özelliklere sahip robotlar geliştirmesini sağlıyor. Öğrencilere bilim ve teknoloji alanında kendilerini geliştirebilecekleri ve ifade edebilecekleri bir ortam sağlamayı hedefleyen Olimpiyat, farklı yaş gruplarında 'Kurallı, Açık ve Futbol' klasmanlarında düzenlenecek. Türkiye’nin 24 şehrinden 206 takım ve 579 öğrencinin katılacağı Olimpiyatta 'Kurallı' klasmanında bir araya gelen öğrenciler, masa üzerinde kendilerine verilen hedeflere çözüm geliştirebilecek robotlar tasarlayıp kodlayacak. Genç bilim kahramanları, proje temelli olan 'Açık' klasmanında 'akıllı şehirler' teması kapsamında geliştirdikleri robotik çözüm önerilerini sunarken, 'Futbol' klasmanında ise kendi tasarladıkları otonom robotlarına futbol oynatmanın heyecanını yaşayacak.

BÜYÜK FİNAL MACARİSTAN’DA

Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye 2019'da 3 farklı klasmanda toplam 12 takım uluslararası turnuvalara katılma hakkı kazanacak. Farklı yaş gruplarında Kurallı, Açık ve Futbol klasmanlarında birincilik elde eden 5 takım, kasım ayında Macaristan’da düzenlenecek 400’ün üzerinde takım ve 2 bin 500’ün üzerinde öğrencinin yer aldığı Dünya Robot Olimpiyatı’nın Büyük Finali’ne katılma hakkı kazanacak. Kalan 7 takım ise, farklı derecelendirmeye göre ağustos ayında Danimarka ve Çin’de düzenlenen uluslararası turnuvalara katılma hakkı elde edecek.

DHA

Yorumlar (0)
banner96
banner177
13°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?