Doç. Dr. Demirköz, Uzay Kampı Türkiye'ye konuk oldu

CERN'de parçacık fiziği üzerine araştırmalar yapan ODTÜ Fizik Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Bilge Demirköz Uzay Kampı Türkiye katılımcılarıyla buluştu.

GENEL 22.06.2016, 14:55 22.06.2016, 16:01
Doç. Dr. Demirköz, Uzay Kampı Türkiye'ye konuk oldu

19-25 Haziran dönemi 6 günlük yaz kampına misafir konuşmacı olarak katılan Demirköz; öğrencilere yaptığı ilginç sunumda Uluslararası Uzay İstasyonu'na monte edilen Alfa Manyetik Spektrometresinde (AMS) aktif olarak görev aldığını ve karanlık madde araştırmaları yaptığını anlattı.

CERN Kullanıcıları Danışma Kurulu üyesi ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nda çalışan az sayıdaki Türk araştırmacıdan biri olan Demirköz'ün farklı anlatım tarzıyla yaptığı anti madde, kütle tanımı ve evrenin yaşı ile ilgili açıklamalar İstanbul, Bursa ve Antalya'dan gelen öğrencilerin de olduğu yaklaşık 70 kişilik dinleyici grubu tarafından büyük ilgiyle izlendi. Demirköz, öğrencileri kariyer tercihlerini fen bilimleri alanında yapmaya davet ederek, “Türk insanı çok başarılı bilim çalışmalarına imza atıyor. Sizler de ileride bilime büyük katkılar sağlayabilirsiniz. Bunun için çok çalışın ve kendinize güvenin" dedi.

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
15°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?