Din görevlileri çalışma koşullarından şikayetçi oldu

Diyanet ve vakıf hizmet kolunda yetkili sendika olan Memur-Sen’e bağlı Diyanet-Sen, din görevlileri için “dönüşümlü mesai” ve “esnek çalışma” istedi.

GENEL 20.09.2020, 10:50
Din görevlileri çalışma koşullarından şikayetçi oldu

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mustafa Çakır’ın haberine göre; Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir, geçen hafta içinde yapılan Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında taleplerini dosya halinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a iletti.

'ESNEK MESAİ TALEP EDİLDİ'

Dosyada, din görevlileri ile dini hizmeti sunan personelin de kamudaki “dönüşümlü mesai” ve “esnek mesai saati ve süresi” uygulamasından yararlandırılması istendi.

Vefa destek gruplarındaki cami görevlilerine konumlarıyla uyumlu olmayan görev ve sorumluluklar yüklenmemesi istenirken, “Bu görevleri icra eden din görevlilerinden, tedbirlere uyulmaksızın gerçekleştirilen düğün ve diğer toplu merasimleri fotoğraflamaları ve bunları zabıta ve kolluk birimleriyle paylaşmaları istenmektedir. Dini hizmetlerin sunumuna yön veren ilke, değer ve yaklaşımlarla uyumlu olmayan bu türden beklenti ve istekler, özellikle cami görevlilerimizi huzursuz etmekte, gerginlik ve çatışma süreçleri yaşamalarına neden olmaktadır” denildi.

'İMKANSIZ İŞ YÜKÜYLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

Dosyada, filyasyon ve vefa destek grubu çalışmalarına katılan din görevlilerinin, neredeyse imkânsız bir iş yüküyle karşı karşıya kaldıkları belirtildi. Salgına bağlı ölümlerde gassal işlevinin din görevlileri, cami görevlileri ve Kuran kursu öğreticileri tarafından üstlenilmesi yönünde zorlama ve baskı yapıldığını koruyucu malzeme temininin de yapılmadığı da vurgulandı.

Yorumlar (3)
allah,ı kandıran kişiler 1 ay önce
bunların yıkadıgı cenaze,den hayır gelmez.bu adamların aldıgı maaş haram,yedikleri içtikleri haram.asgari ücret 2300 tl yol parasını,ev kirasını cebinden veriyor asgari ücretli yaptıgı iştende mesul ürettigi işi 1 mm küçük kestimi sorumlulugu var.imam 3500 tl maaş alıyor.yol parası yok,ev kirası yok,günde 1 saat çalışıyor.toplumsal sorumluluk almıyor.maaşı 5 bin tl ye geliyor.topluma faydası yada faydalı iş üretmiyen asalak iş kolu.camileri kapatıp,imamların götüne tekmeyi basıp,bilgisayar mühendislerini yerleştirip yazılım yaptırmak en güzeli.kalın saglıcakla
Ert 1 ay önce
Din görevlileri camilerde memur gibi mi çalışıyor. En esnek çalışan devlet memuru olarak daha ne istiyorlar. Pek çok devlet memuru kendi görevleriyle birlikte başka görevlerde ifa ederken din görevlilerinin bu istekleri saçmalıktır.
levent uyanıkoglu 1 ay önce
imam zenginlerin rahatı bozulmasın diye,fakirlerin ayaklanmasını engellemek için din maskesini giymiş tacirdir.bunlara maaş vermesen yada sorumluluk yüklesen normal çalışanlara verilen yükümlülügü yüklesen hadi len deyip caminin önünden bile geçmezler.aylak adam bunlar.pasif becerisi olmuyan sünepe takımı.tüm bildikleri Allah rızası için para toplamak.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?