Dikili’de zorla din etkinliğine tepki

Dikili’de eğitimdeki dinselleşme ve baskılar protesto edildi. Emek ve Demokrasi Platformu, Eğitim Sen, ADD, Eğitim İş, Dikili Baro Temsilciliği ve Alevi Kültür Derneği ile yurttaşların katıldığı eylemde okullarda zorunlu dini etkinliklerin düzenlenmesine karşı çıkıldı.

GENEL 05.12.2018, 08:07
Dikili’de zorla din etkinliğine tepki

Geçtiğimiz günlerde Dikili Semih Tınay Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen "Mevlid-Nebi" etkinliğini bazı öğrenciler dinlemek istememiş, yetkililer ise öğrencilerin okuldan çıkmasına engel olmuştu. Öğrencilerin velileri uygulamadan rahatsız olup konuyu dilekçe ile Kaymakamlığa ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşımış fakat veliler bu kez de tehdit edildiklerini iddia etmişlerdi.

Velilerin ve emek-demokrasi güçlerinin açıklamasında, “Eğitim öğretim okullarda ve öğretmenler tarafından verilir. Okullarımızda kim ya da ne olduğunu bilmediğimiz kimselerin çocuklarımızla iletişime girmelerini dahi istemiyoruz. Bütün bu yaşananlardan dolayı biz Dikili Halkı olarak Anayasa ve Okullarda uyulması gereken yönetmeliklere aykırı düzenlenen bu etkinliğe karşı olduğumuzu belirterek Cumhuriyet Savcılarını göreve çağırıyoruz. Farklı inançları yok sayan çocukların eğitim hakkına engel olan bu etkinliği düzenleyen ve bu etkinliğin okulda gerçekleşmesi için izin verenler hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Bu sürecin her aşamasında takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz” denildi.

Yurttaşlar bu baskıcı uygulamalara, “Dinsel değil bilimsel eğitim istiyoruz” sloganlarıyla tepki gösterdi.

BİRGÜN

Yorumlar (1)
Yıldırım 2 yıl önce
Din Allah ile kul arasındaki manevi bağdır bu ülkenin dindar kindar nesillere değil ahlaklı nesillere ihtiyacı var Ahlakı olan zaten dinin temel kurallarına uymaktadır
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?