Dikili Limanı işletmesi de mülteci geri dönüşüne itiraz etmiş

TÜRKİYE ile AB arasında yapılan mülteci anlaşmasından sonra Yunan adalarına kaçak yollardan giden mültecilerin geri dönüşlerine ilişkin 4 Nisan'da başlayacak sürece, sadece vatandaşların değil, kabullerde kullanılacak olan Dikili Liman İşletmeleri'nden de itiraz geldi. Valilik, kaymakamlık ve belediye gibi kurumlara gönderilen yazıda, Dikili Limanı'nın dar ve küçük olduğu, mülteciler için tehlike yaratacağı bunun için Ayvalık İskelesi'nin kullanılmasının istendiği ortaya çıktı.

GENEL 02.04.2016, 16:49 02.04.2016, 17:27
Dikili Limanı işletmesi de mülteci geri dönüşüne itiraz etmiş

Dikili limanının mülteci iade noktası olarak kullanılacak olmasının vatandaşların yanı sıra çeşitli kuruluşların da rahatsızlığına yolaçtığı ortaya çıktı. Türkiye ve AB arasında imzalanan geri dönüşlere ilişkin anlaşma uyarınca, 4 Nisan'dan itibaren Yunan adalarındaki mültecilerin iadelerine başlanacak. Bu iadelerde Dikili Limanı'nın da kullanılması planlandı.

YARDIM İSTENDİ

Özel sektörün işlettiği Dikili Liman işletmesinin, valilik, kaymakamlık ve belediyeden yardım istediği yazı ortaya çıktı. Liman Müdürünün imzası bulunan yazıya göre, İl Göç İdaresi'nin, mülteci geri kabullerinde limanın kullanılacağının 30.03.2016 tarihinde sözlü olarak kendilerine bildirildiği ifade edildi. Yazının devamında ise “Dikili Limanımıza 2016 yılı içerisinde, 30'un üzerinde cruise gemisi beklenmektedir. Bu gemilerle birlikte binlerce turist de, ülkemize ve ilçemize giriş çıkış yapacaktır. Geri kabul işlemlerinin turistleri olumsuz etkileyeceği değerlendirilmektedir. Ayrıca limanımızda yük gemileri de, elleçlenmektedir. Liman sahamızın küçük ve dar oluşu, mülteci kabul işlemleri sırasında, sorunlara yol açacaktır. Araç, manevraları zorlaşacak, sahada bulunan mültecilerin can güvenliği tehlikeye girecektir. Gemilerin yük elleçlemeleri gecikecektir. Bu durum, ithalatçı ve ihracatçı firmaları olumsuz etkileyecektir. Bütün bu nedenlerden dolayı, Ayvalık Belediyesi'ne bağlı Ayvalık İskelesi'nin mülteci geri kabul işlemleri için daha uygun olduğu değerlendirilmektedir. Ayvalık İskelesi, Midilli Adası'na en yakın mesafededir ve sürekli çalışan feribot hattına sahiptir. Ayrıca bu limana yük gemisi ve cruise gemisi gelmemektedir. Konuyu bilgelerinize sunar, yardımlarınızı önemle arz ederiz" ifadeleri yeraldı. Konuya ilişkin yazının gittiği taraflardan ise, henüz bir açıklama yapılmadı.Taylan YILDIRIM/ İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208