DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden açıklama...

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

GENEL 15.07.2019, 21:47
DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden açıklama...

İZ GAZETE - Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Balçova’da bulunan binasının ‘depreme dayanıksız’ olduğu gerekçesiyle Tınaztepe’ye taşınacak olması sebebiyle bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

TUNÇ SOYER’İN DEVREYE GİRMESİ İLE SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİNE DAİR BİR ÜMİT IŞIĞI DOĞMUŞTUR’

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Rektörlüğümüzün bizlere sunmuş olduğu Buca Tınaztepe kampüsünde yeni yapılmış olan ve bürolardan oluşan Rektörlük binasının fiziksel koşulları bakımından, geçici de olsa sanat eğitimine uygun olmadığı yönündeki görüş ve raporlarımız hem sözlü hem de yazılı olarak Üniversitemize iletmemizin ardından, çözümsüzlük ve zorunlulukla karşı karşıya kaldığımız anda, Sayın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in devreye girmesi ile birlikte sorunun Belediye, Rektörlük ve Fakültemiz arasında görüşülerek çözüleceğine dair bir ümit ışığı doğmuştur”

Basında ve sosyal medyada yer alan haberlerin kamuoyunda bilgi kirliliği yarattığına dikkat çekilen açıklamada “Taşınma meselesinin arz ettiği önemi ve aciliyeti gölgeler hale getirmesi nedeniyle, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Elemanları ve Öğrencileri olarak bu süreçte müdahil olan Rektörlük, Belediye, STK’lar ve kamuoyunun değerlendirmelerinde  belirttiğimiz hususları dikkate almalarını istiyoruz” denildi.

Öte yandan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim elamanları ve öğrencileri tarafından belirtilen hususlar ise şu şekilde:

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, kent kimliğini ulusal ve uluslararası düzeyde temsil eden en önemli kurumlardan biridir.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi ticari bir kuruluş değil, Üniversite yönetimi dışında kentimiz halkı tarafından da sahip çıkılması gereken 45 yıllık emeğinin karşılığıdır

Kenti dönüştüren önemli kurumların başında gelen fakültemiz, kent kimliğine ve kültürüne ilişkin, yakın tarihe iz bırakmış yüzlerce başarılı sanat etkinliğinin ve bilimsel çalışmanın kaynağıdır.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, içinde sanatı yaşatabilecek, sanat için oluşturulmuş her türlü ortam, amaç, mekân ve etkinliğin tetikleyicisi, üreticisi ve takipçisi olarak kent kültürüne doğrudan katkısı olan; dahası, bu amaçla oluşturulan her türlü ortamda insanı, doğayı, sanatı ve bilimi odak alan, bunlara hizmet eden bir kurumdur.

Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri, Üniversite yönetimi ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na şu ana kadar herhangi bir yerde mekan ya da bina önermiş değildir. Sadece söz konusu olası geçici mekanlar üzerine bir çalışma grubu vasıtasıyla değerlendirmeler yapılmaktadır. Önerilecek geçici çözümler, kent hayatının bileşenleri tarafından onaylanmış olmalıdır. Belediye ve Rektörlük arasında gerçekleşen çözüm ve karar sürecinde Fakültemiz Öğretim elemanları, öğrencileri ve STK’lar mutlaka yer almalıdır.

Anayasanın tanıdığı temel haklardan biri olan eğitim-öğretim hakkı konusunda öğrenciler ve öğretim elemanları olarak açık bir biçimde mağdur edilmemesi için; bu acil sorunu tüm kentin, yerel yönetimlerin, kent hayatının tüm bileşenlerinin, meslek odalarının ve sivil toplum kuruluşlarının sahiplenilmesi ve hızlı bir şekilde çözüm arayışına katkı sağlanılması gerektiğine inanıyoruz.

Yeni eğitim-öğretim yılına 1,5 aylık bir sürenin kaldığı bilgisinden hareketle; en kısa sürede çözüme kavuşturulmadığı taktirde sanat eğitiminin ve üretimin zarar göreceğini üzülerek bildirir, öğretim elemanları ve öğrenciler olarak sağlıksız yürüyen bu süreçten ve giderek siyasi bir niteliğe sürüklenen tartışmalardan son derece olumsuz etkilendiğimizi, tüm taraflardan gereken duyarlılığın gösterilmesini beklediğimizi saygılarımızla beyan ve arz ederiz.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?