Depremzedelere el uzattılar, komisyon almayacaklar

Depremin ardından ev kiralarının artacağı yönündeki iddialara, İzeko Başkanı Güleroğlu, “Depremzedelerden komisyon, hizmet bedeli almama gibi çalışmalar başlatıyoruz” dedi.

GENEL 01.11.2020, 17:02 01.11.2020, 17:14
Depremzedelere el uzattılar, komisyon almayacaklar

İZ GAZETE- Geçtiğimiz Cuma günü İzmir’de 6.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde 17 bina yıkıldı. Halen binaların enkazında arama kurtarma faaliyetleri sürdürülüyor, enkaz altındakilerin ailelerinin de umutlu bekleyişleri devam ediyor. Birçok bina ise ağır ve orta hasarlı raporunun ardından vatandaşların can güvenliği nedeniyle kullanımı yasaklandı.

KİRALIK EV TALEPLERİ ARTTI

Bu durumun ardından depremzedeler; kentte geçici olarak kurulan çadırlar, okullar, spor salonları, camiler ve misafirhanelerde konaklamaya başladı. Sıcak havalardan soğuk havalara geçişin yaşandığı şu günlerde zorluk yaşayanlar, barınmak için kiralık ev aramaya başladı. Bazı deprem fırsatçıları ise durumdan faydalanmanın yolunu seçti. Kiralık evlere talebin artması üzerine İzmir'de bazı bölgelerde kiralık evlerin fiyatları artış gösterdi. Ev sahiplerinden insaflı olmasını isteyen vatandaşlar, yetkililerin de bu duruma el atarak önlem alması talebinde bulundu.
İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İzeko) Başkanı Mesut Güleroğlu ise yaptığı açıklamada, “ İzmir’de insanlar evlerinde yaptığı yemeği depremzedelerle paylaşıyor, otelciler odalarını ücretsiz veriyor, evleri güvenilir olanlar kapılarını açıyor. Fırsatçılara İzmirli el vermez. Böyle bir şey varsa da fahiş fiyatla ilgili yaptırımı yine Ticaret Bakanlığı uygular. Vatandaşlar fırsatçılarla da karşılaştığı noktada şikayetlerini ilgili mercilere iletmeli” dedi.

Güleroğlu, “Depremzedelerden komisyon, hizmet bedeli almama gibi çalışmalar başlatıyoruz. Üyelerimizden de zarar görenler var. Emlakçılar Odası olarak vatandaşın yanındayız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?