Deniz Gezmiş'in yakın arkadaşı olan Çetiner hayatını kaybetti

Zamanında, polisin aradığı Deniz Gezmiş'i İzmir'e kaçırarak, Basmane'de bir otelde 3 gün saklayan Zihni Çetiner, 5 ay önce yakalandığı kanser nedeniyle hayatını kaybetti.

GENEL 21.08.2019, 13:53
Deniz Gezmiş'in yakın arkadaşı olan Çetiner hayatını kaybetti

Yakın arkadaşı Deniz Gezmiş'i, 25 Aralık 1968 tarihinde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni işgal ettikten sonra aynı gece otobüsle İzmir'e kaçırarak, Basmane'de bulunan bir otelde saklayan, 1963'te ise darbe girişiminde bulunan Harp Okulu öğrencilerinden, 'Bombacı Zihni' lakaplı Zihni Çetiner'e, mart ayında prostat kanseri teşhisi konulmuştu. Durumu ağırlaşınca, yakınları tarafından 12 Ağustos Pazartesi günü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen Çetiner, dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

Çetiner'in cenaze namazı, yarın Alsancak Hocazade Camisi'nde ikindi namazından sonra kılınacak, Çetiner'in naaşı daha sonra Urla Zeytinalanı'nda toprağa verilecek.

21 Mayıs 1963 yılındaki ihtilal girişimine katıldıktan sonra tutuklanarak, idamla yargılanan ve 1966 yılında tahliye edilen Zihni Çetiner'in, 'Ölümü Paylaştılar Ama', 'Sol Geç Olmadan' ve 'Cumhuriyet İçin' isimli kitapları bulunuyor.


DHA

Yorumlar (0)
banner96
banner178
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?