Corona virüsü sebebiyle okullar daha fazla uzar mı? Üniversite öğrencileri İz Gazete'ye konuştu

Geçtiğimiz günlerde Beştepe'de yapılan toplantıda, üniversitelerin 3 hafta tatil edileceği açıklanmıştı. Eğitime ara verilmesiyle okulun uzayacağından endişe duyan öğrenciler, İz Gazete’ye konuştu.

GENEL 17.03.2020, 02:15 17.03.2020, 07:13
Corona virüsü sebebiyle okullar daha fazla uzar mı? Üniversite öğrencileri İz Gazete'ye konuştu

DUYGU KAYA/ İZ GAZETE-  Geçtiğimiz günlerde Beştepe'de, tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de vakaları görünen corona virüs hakkında toplantı yapılmış,  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın açıklamasında, "İlk, orta ve liseler, 16 Mart itibarıyla bir hafta tatil edilecek. Üniversiteler ise 16 Mart'ta 3 hafta tatil edilecek" ifadelerini kullanmıştı.

Bu kararın ardından yurtlar boşaltılırken öğrencilerin aklında soru işareti kaldı. Eğitime ara verilmesiyle okulun uzayacağından endişe duyan öğrenciler, İz Gazete’ye konuştu. 

OKULLAR DAHA FAZLA UZAR MI?

Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Yağmur Beril Varol, üniversiteler açısından tatilinin daha da uzayacağını ifade ederken, “Bu bir halk sağlığı sorunu olduğundan, doğrusunun bu olduğunu düşünüyorum. Hastalıktan dolayı tabii ki endişeliyim çünkü insanlar ya fazla panik oluyor ya da fazla rahatlıyorlar. Bu rahatlıktan dolayı da doğru bir şekilde önlem almıyorlar” dedi.

‘ONLİNE EĞİTİMİ KALDIRABİLECEK BİR ALT YAPI YOK’

Varol, “Okulların online eğitimi kaldırabileceğini zannetmiyorum, özellikle üniversitelerde bu eğitimin tutabilmesi çok zor. Mesela Ege Üniversitesi, ders seçimi yaparken bile sistem kasıyor. Bunu kaldırabilecek bir alt yapı yok. Kaldı ki teknolojik aletlere ulaşımı olmayan, ulaşımı varsa bile kısıtlı olan bir sürü öğrenci var” dedi.

‘HERKES BU KONUDA FEDAKARLIK YAPMAK ZORUNDA’

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Bedirhan Çapaklı, “Bu aksama öğrencilerin sadece eğitim öğretimini aksatmadı. Üniversite çatısı altında yapılan bütün faaliyetlere de ket vuruldu. Pek çok öğrenci topluluğu sene başında kendine bir takvim belirler ve bu takvim doğrultusunda ilerler. Biz ve bizim gibi topluluklar bu süreçte çıkaracakları ürünleri ertelemek ya da iptal etmek zorunda kaldı. Tiyatro topluluklarının tiyatro oyunları, bazı başka toplulukların etkinlikleri ya da gezileri gibi. Ancak bu durum kesinlikle verilmesi gereken bir kararın sonucu oldu. Bu nedenle herkes bu konuda fedakârlık yapmak zorunda. Bu karar, toplumun iyiliği için atılmış bir adım” diye konuştu. 

‘VİRÜS BİZE SÖYLENDİĞİNDEN DAHA ÖNCE YAYILDIYSA….’

Çapaklı, “ Ayrıca eğitim öğretimdeki bu aksaklık daha da uzayacak gibi. Yaş grupları göz önüne alındığında öğrenciler daha taşıyıcı durumda görülebilir ve ailelerine bu virüsü bulaştırma oranları çok yüksek olabilir. Özellikle virüs eğer bize söylendiğinden daha önce yayıldıysa maalesef vaka sayısı hızla artacaktır. Biliyorsun ki tatil duyurusunun ilk gecesinde yüzlerce insan otogar ve havalimanına hücum etti, görünürde bu öğrenciler tarafından maske, eldiven gibi bir önlem de alınmamıştı. Yani bu virüsün Türkiye’deki yayılması denilenden önce başladıysa, bu öğrencilerin çoğuna bulaşmış olmalı. Keşke bir tahliye mekanizması etrafında gerçekleştirilen bir boşaltma yapılsaydı. Ama bu konuda devlet düşünceli davranmadı bence” diye konuştu.

‘BİZİM DÖNEMİMİZ HER TÜRLÜ UZAYACAK’

Çapaklı, okulun her durumda uzayacağını ifade ederek, “Zümreler bir eğitim öğretim dönemi boyunca belirlenen müfredatı işlemek zorunda. 3 haftalık bir açık bu müfredatı yetiştirmekte zorlanır. İlkokul ortaokul-lise online egitim yapacaktı, eğer bu gerçekleştirilir ve öğrenciler buna riayet ederse müfredatta açık minimuma indirilir ama üniversiteler için böyle bir uygulama yapılmıyor, yani her türlü bizim dönem uzuyor” dedi.

‘BİREYSEL YAŞAMAYA HAZIR BİR TOPLUM DEĞİLİZ’

Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Tuğba Yiğit ise, bu aksamadan dolayı üzgün olduğunu ifade ederken, “Eğitimin aksamasından dolayı okullar geç açılıp geç kapanabilir ya da dijital dönüşümün ilk aşaması olarak belli bir süre dijitalden sürdürülebilir.  En büyük aksaklık ise etkileşime geçilememesinden dolayı bu sistem topluma yalnızlaşma, korku, panik ve anomi getirebilir. Çünkü bizler çok da bireysel yaşamaya hazır bir toplum değiliz” dedi.

Yiğit, “Üniversiteler online eğitimi kaldıramayabilir ki bu çok ağır bir yük olacak. Maalesef dünyadaki teknolojiler yeterli derecede takip edilmediği için yeni dijital dünya sistemine entegre olmamız çok zaman alacak. Bu sırada en büyük zararı biz öğrenciler göreceğiz” ifadelerini kullandı.  

Yorumlar (1)
Naci tiryaki 4 ay önce
Aynen katiliyorum dijital sistem çok gereksiz ve başarısız olacaktır buda ögrencilerin başarısızligiyla sonuclanmasi demek yine en mantiklisı okulun yaz tatiline sarkmasi daha mantıklı ve 3 hafta olan tatil suresinin dahada uzatilmaması
Bunun gibi tatil olacagina ogrencilerin bu virüs kurallarına uymasi daha mantikli olacaktır
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
32°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?