'Çocuklarımızın geleceğini korumak ve savunmak için çıktığımız bu yolda umudumuz yeşerdi'

Seferihisar'da 157 ada 2 Parsel’in Karen Kahramanmaraş Elektrik Üretim A.Ş. tarafından jeotermal sondaj kuyularının açılması faaliyeti için verilen ÇED Yönetmeliği süreci açılan dava sonucu durduruldu. CHP Seferihisar İlçe Başkanlığı yaptığı açıklamada, "Yaşam alanlarımızı, zeytinimizi, tarımımızı, hayvanımızı, çocuklarımızın geleceğini korumak ve savunmak için çıktığımız bu yolda güzel ve destekleyici bir kararların alınması umudumuzu bir kez daha yeşertti" ifadelerini kullandı.

GENEL 29.06.2021, 18:04 29.06.2021, 18:57
'Çocuklarımızın geleceğini korumak ve savunmak için çıktığımız bu yolda umudumuz yeşerdi'

İZ GAZETE- Geçtiğimiz günlerde Seferihisar ilçesine bağlı 174 ada 2 Parsel'in anonim bir elektirik şirketi tarafından jeotermal sondaj kuyularının açılması faaliyeti için verilen ÇED Yönetmeliği, CHP Seferihisar İlçe Başkanlığı tarafından dava edildi. Mahkeme sonuçlanırken ilçe başkanlığından yapılan açıklamada, "İzmir 3. İdare Mahkemesi sondaj işlemlerinin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği gerekçesiyle itiraz yolu kapalı olmak üzere yürütülmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verdi" denildi.

CHP Seferihisar İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Seferihisar İlçesine bağlı Orhanlı Mahallesi, Gökçam Mevkii, 157 ada 2 Parsel’de Karen Kahramanmaraş Elektrik Üretim A.Ş. tarafından jeotermal sondaj kuyularının açılması faaliyeti için verilen ÇED Yönetmeliği kapsam dışı ve ÇED Gerekli Değildir kararlarının iptal edilmesi için 99 köylü bir araya gelerek avukatlarımız Şehrazat Mercan, Karya Mercan ve Cem Altıparmak ile dava açmıştık. İzmir 3. İdare Mahkemesi sondaj işlemlerinin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği gerekçesiyle itiraz yolu kapalı olmak üzere yürütülmesinin durdurulmasına oybirliğiyle karar verdi. 

'MAHKEME HEYETİ HUKUKA AYKIRILIK GÖRDÜ'

Dava dosyasında bulunan bilgi ve belgeler ile bilirkişi raporunun birlikte değerlendirilmesinden, yüzey ve yeraltı sularıyla tarımsal ürünlerin ve toprakların kirletilme potansiyeli olduğu, sondaj kuyularının yerleşim yerlerine yakın olması nedeniyle ağır metallerin ve çıkan gazların çevreye ve halk sağlığına zararlarının tam olarak değerlendirilmediği vb. sonuçlara varıldığından dava konusu işlemlerde mahkeme heyeti hukuka aykırılık gördü.

'UMUDUMUZ BİR KEZ DAHA YEŞERDİ'

Orhanlı köyü sakinlerimiz ve çevre avukatlarımız ile birlikte yaşam alanlarımızı, zeytinimizi, tarımımızı, hayvanımızı, çocuklarımızın geleceğini korumak ve savunmak için çıktığımız bu yolda güzel ve destekleyici bir kararların alınması umudumuzu bir kez daha yeşertti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?