Çeşme'de satranç turnuvası heyecanı

Çeşme'de 20-26 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 4. Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvası, yerli ve yabancı çok sayıda satranççıya ev sahipliği yapıyor.

GENEL 21.06.2016, 09:51 21.06.2016, 10:06
Çeşme'de satranç turnuvası heyecanı

13 ülkeden 365 sporcunun katıldığı 4. Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvası, Çeşme Belediye Başkan Yardımcısı Şakir Karadede'nin yaptığı açılış hamlesi ile başladı. Turnuvaya Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Hırvatistan, İran, Kazakistan, Lübnan, Moğolistan, Özbekistan, Romanya, Türkmenistan ve Ukrayna'dan sporcular katıldı. 39 unvanlı sporcunun da katıldığı uluslararası turnuvada, ilk kez yabancı bir hakem Azerbaycan Satranç Federasyonu Genel Sekreteri İbrahim Mamadov görev aldı.

Çeşme çarşısındaki tarihi Aya Haralambos Kilisesi'nde, Çeşme Belediyesi tarafından Türkiye Satranç Federasyonu'nun desteğiyle düzenlenen turnuva ile ilgili bilgi veren Türkiye Satranç Federasyonu Çeşme Temsilcisi Mehmet Sarısaç, uluslararası turnuvalarda dördüncü sayıya ulaşmanın çok önemli olduğunu belirterek, "Bu istikrarın göstergesidir. Her yıl, bir önceki yılın üzerinde bir ilgi ve katılım oluşuyor. Bu yıl, 17 gün önceden kayıtları kapatmak zorunda kaldık. Kilisemiz sınırlı sayıda oyuncu alabildiği için sınırlama koymak zorunda kaldık. Geçen yıl 10 gün önce kapatmıştık. Kayıtları kapattığımız halde çok sayıda kişi yedek olarak kayıt yaptırdı. Yabancı katılımcı açısından da bu yıl, geçmiş yıllara göre daha yoğun katılım oldu. Türkiye'de, ünvanlı sporcu açısından katılımın en yüksek olduğu turnuva oldu" diye konuştu.

 

Güneş ATAGÖZ / ÇEŞME (İzmir), (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
29°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?