Çeşme'de 40 yıldan sonra ilk hasat yapıldı

İzmir'in tatil cenneti Çeşme'de, ilçe belediyesi 200 yıllık sakız ağaçlarından elde edilen damla sakızının ekonomiye kazandırılması için 'Çeşme'den Sakız Damlıyor' projesini başlattı.

GENEL 06.10.2019, 10:13 06.10.2019, 23:27
Çeşme'de 40 yıldan sonra ilk hasat yapıldı

Çeşme Belediyesi, ilçede bulunan, ancak uzun zamandır hasadı yapılmayan sakız ağaçlarından çıkan damla sakızını ekonomiye kazandırmak için  'Çeşme'den Sakız Damlıyor' projesini başlattı. Alaçatı Mahallesi'nde Rumlardan kalan 110 sakız ağacının günlerce bakımları yapıldı, ürün elde edilir duruma getirildi. Hasat için ilk çizikler atıldıktan sonra ağaçlardan doğal reçine elde edildi. Şimdi, kuruyan ve küçük taneler şeklinde yere düşen sakızlar, işçiler tarafından tek tek toplanıyor.  Toplanan sakızlar temizlendikten ve çeşitli işlemlerden geçirilip, satışa sunuluyor.

Çeşme Belediyesi Tarım ve Hayvancılık Projeleri Sorumlusu Kazım Beyaz, ilçede uzun yıllar sonra ilk kez sakız hasadının başladığını, bu değerli ürünü ekonomiye kazandırmak istediklerini söyledi. Bahçede bulunan 110 ağaçtan 5 ile 8 kilogram sakız elde etmeyi beklediklerini açıklayan Kazım Beyaz, bu ürünün kilogram fiyatının 300 Euro'yu bulduğunu söyledi. Beyaz, "Bu özel ürün ülkeye önemli bir katma değer sağlayacak. Ağaca doğru bakım uygulanırsa 3 yıl sonra ürün alınabiliyor" dedi.

"BİR AĞACIN ÜRÜNÜNÜ 2 GÜNDE TOPLUYORUZ"

Hasadın zor ve zahmetli olduğunu söyleyen Akif Tunç (47) isimli işçi, "Sakız, ağaçtan yere döküldükten sonra bunları tek tek topluyoruz. Çok ufaklar. Ama bunu başka toplama yöntemi yok" dedi. Barış Özer (29) isimli işçi de, bir ağacın ürününü 2 günde ancak toplayabildiklerini belirterek, yaptıkları işin biraz zor olmasına rağmen eğlenceli taraflarının da bulunduğunu da söyledi.

Yunanistan'ın Sakız Adası'nın önemli bir geçim kaynağı olan damla sakızı, kozmetik, gıda ve ilaç sektöründe de kullanılıyor.

DHA

Yorumlar (7)
Sinan Kayaligil 7 ay önce
Güzel haber.
Izmir'deki bilim çevrelerinden Sakız ağacıyla ilgilenecek birkaç genci bu projeye katmak, damla sakızı talebini ve yepyeni kullanimlarini bulmak için iyi bir araştirmaya makul bir kaynak ayirmak
ve 110 ağacı 1100 ağaca çıkarmak olası olsa keşke.
a. oğuz. k 6 ay önce
1-sakız ağacı çok yavas buyuyor, mevcut rakkamı 10 katına cıkarmak hedef olur ama bugun yasayanlarımızdan hicbirinin ömrü gormeye yetmez cocuklarımza torunlarımıza iyi bir miras olur 2- gordugum kadarıyla toplama yontemi yanlıs. agacın etrafına mermer tozu serpilir recineyle tupragın karısması engellenir.3-agaclar govdelerinden topraga temas ettirilir yaslanan agac kokunden kesilir ama daha once toptaga temas eden yerden kok salmıstır "ölmez agac" olur...gibi gibi....
Hale Açıkalın Kocadere 6 ay önce
Karaburun İlçesinde de Sakız Ağacı bakımı,üretimi,Sakız Dede lakaplı Mustafa Özer tarafından yapılmaktadır. Arzu edenlere onlarca fidan ücretsiz olarak verilmiş ve verilmektedir. Yetiştirilmesi zaman alan ama meraklısına güzeldir uğraş.
Büyükbabalar,büyükanneler başlasın, torunlara en güzel miras.
Saliha Berkan 6 ay önce
Cesmede36 yil once bir sakiz agaci goreyim diye kmlerce yürüdük eski koylulerden birinun rehberliginde agacin dallarinin uzandigi her noktada farkl bir toprak vardi sordum niye farkli diye o da bu kil dedi onu dibine etrafine dokerlermis eskiden cizilen ağaç dallarindan damlayan damla sakizi taneleri bu kil uzerine duser sonrasinda kuruyunca kiliyle beraber alip su dolu kovaya dokerlermis kil kovanin dubune coker usttede damla sakızı birikirmis boylelikle kolayca toplarlarmış simdi niye toplamiyorsunuz dedigimde taa buralara gelip kim ilgilenecek demisti köylü amca uzulmustum simdi bu sevincli haberle mutlu oldum yeni sakuz agaclari yetistirilemiyormus cok zormus diye de okumustum bence korunmaya alınmalı
Burtay 6 ay önce
Sakız, Çitlenbik ve Antep Fıstığı bitkileri akraba ve ralarında aşılama mümkün diye biliyorum...
Suna 6 ay önce
Öyle sevindim ki❤️ Her zaman yardıma hazırım
Asuman 6 ay önce
Lütfen sakızın ana vatanı olan yarımada belediyelerinin çifçilere sakız fidanı vererek sakız ağacını seferihisar çeşme karaburun urla da da yaygınlaştırıp ekonomiye katkı sağlanabilir
banner96
banner178
18°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?