Çerkesleri çağrıştırmayan Sürgün Anıtı, Çerkesleri rahatsız etti

İzmir’in Bornova ilçesinde dikilen Çerkes Sürgünü Anıtı tartışmalara neden oldu. Heykeli gören Çerkesler, “ Anıt bizim kültürümüzün hiçbir unsurunu temsil etmiyor ama okçu sayın Kaymakama benziyor” sözleriyle eleştiri konusu oldu.

GENEL 29.09.2020, 22:49 29.09.2020, 23:10
Çerkesleri çağrıştırmayan Sürgün Anıtı, Çerkesleri rahatsız etti

CENGİZ ALDEMİR/ ANKARA- Bugünlerde Bornova ilçesi Kaymakamı Fatih Genel'in desteğiyle Bornova Büyük Park'a dikilen Çerkes Sürgünü Anıtını görenler, “ Kaymakam kendi heykelini mi diktirdi? heykel tıpkı kaymakamın kendisine benzemesi tesadüf mü? acaba” sorularının dillendirildiği ilginç bir heykeli tartışıyor. Çerkes Sürgün Anıtı levhasında “ Bu anıt anavatanlarından sürgün edilen 1,5 milyon Kuzey Kafkas Halkları anısına yaptırılmıştır” yazıyor. Bir de ok atan savaşçı heykeli bulunuyor.

Edinilen bilgilere göre, Ege Kuzey Kafkasyalılar Dostluk Kulübü Derneği’nin finanse ettiği heykelin Bornova Kaymakamı Fatih Genel’e benzemesi tartışmalara neden oldu. Kayserili ve Çerkes kökenli olan Kaymakam Genel’in ok atma merakı ve okçu heykeline benzetilmesi eleştiri konusu olurken, Çerkes Sürgünü Anıtının Çerkes kültürüyle benzer tarafının olmayışı bazı Çerkesleri rahatsız ettiği ortaya çıktı.

HİÇ BİR UNSURU SÜRGÜNÜ ÇAĞRIŞTIRMIYOR

İz Gazete'nin ulaştığı ve isimlerinin yazılmasını istemeyen Çerkes kültürü ile ilgili bazı isimler; Böyle bir anıtın yapılması için öncelikle Çerkes Kültür Derneklerinden görüş alınması gerektiğini vurguluyor. Anıtın hiç bir unsuruyla Çerkesleri ve Çerkes sürgününü çağrıştırmadığını, Çerkeslerde ok kullanmanın daha farklı bir anlam taşıdığına dikkat çekerek, “Anıt bizim kültürümüzün hiçbir unsurunu temsil etmiyor ama okçu sayın Kaymakama benziyor” sözleriyle eleştirildi.

DÜNYADA İKİ KENTTE VAR

Sürgün anıtının dünyada iki kentte olduğunu belirten Çerkesler, bunlardan birisinin İstanbul Kartal’da Büyük Sürgünü’nün 150. Yılı münasebetiyle dikildiğini, Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) çağrısıyla Türkiye’nin farklı yerleşim merkezlerinden gelen Çerkesler, Kartal Sahil Yolu’nda 2013 Haziran’ında dikilen anıtın etrafında buluştuklarına dikkat çekiyorlar. Bir diğer Sürgün Anıtının da Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin başkenti olan Nalçik kentinde bulunuyor ve her yıl eş zamanlı anmalar yapıldığını dile getiriyorlar.

Çerkes dernekleri sessizliğini korurken, eleştirilerden sonra Kaymakam Fatih Genel’in görüşü şimdiden merak konusu oldu.

Tartışmaya neden olan anıt:

DÜNYADAKİ DİĞER ANITLAR

Yorumlar (4)
mutlu korkmaz 2 hafta önce
süper olmuş kim yaptıy sa Allah razı olsun çok beyendim
Kemal nalcı 2 hafta önce
Dünyada ikitane olan çerkezlerle ilgili anıtın üçüncüsü yapılmış iş yapmayan birileride eleştiriyor.hadilen ordan.sizde kendinize göre yapın alkışlayalım
Seçkin Tay 7 gün önce
Bu haberin yapılmasını üzülerek karşıladık. Çerkez Sürgünü anıtına bakıldığında net bir şekilde mimari açıdan ifade etmek istediği, mesajı sağlıklı bir şekilde veren bir eser olduğunu gördük. Niyet halis olunca gözde halis olur. Niyet kem olunca, gözde görmez. küçük insanların, bücürük komplesklerine alet olan bir haber olmuş. Yazık çok yazık...
İsa Tunçer 6 gün önce
Öncelikle bu anıtın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederiz
Dünyada nadir olan bu anıtlara gerekli hassasiyeti göstermemiz gerekiyor
Ben çok beğendim
İlk fırsatta ziyaret edeceğim
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
23°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?