Çepni: 'Kanal İstanbul Projesi için verilen ÇED olumlu kararı geçersizdir'

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Kanal İstanbul projesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, "ÇED olumlu kararı geçersizdir" ifadeleri kullanıldı.

GENEL 19.01.2020, 17:36 19.01.2020, 18:14
Çepni: 'Kanal İstanbul Projesi için verilen ÇED olumlu kararı geçersizdir'

HDP İzmir Milletvekili ve Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni ve HDP Ekoloji Komisyonu, çokça konuşulan ve yapılmasına karşı çıkılan Kanal İstanbul projesi ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Kanal İstanbul Projesi için verilen ÇED olumlu kararının yasal ve meşru olmadığı ifade edildi.

HDP İzmir Milletvekili Çepni'nin yazılı açıklamasında, "Kanal İstanbul ve Yenişehir Rezerv Alanı Projesi, siyasi iktidarın varoluş nedeni haline gelmiştir. AKP- MHP iktidarı bu katliam projesini etap etap uygulamaya çalışmaktadır. Kuzey Ormanları ve sulak alanlar üzerinde inşa edilen, yüzlerce işçinin ölümüne ve yüzlercesinin iş göremez hale gelmesine, sayısız yabanıl için yaşam alanlarının yok olmasına neden olan 3. Havalimanı, 3. Köprü ve bağlantıları bu projenin parçalarından birkaçıdır. Yenişehir Rezerv Alanı için de pek çok yapılaşma, her geçen gün doğal alanların üstüne doğru daha da genişleyerek yapılmaktadır" denildi.

'ÇED OLUMLU KARARI GEÇERSİZDİR'

17 Ocak 2020’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kanal İstanbul Projesi için ÇED olumlu kararı verilmesine yönelik yazılı açıklamada, "Diğer taraftan Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun 6. Maddesinde Çevre Düzeni Plan değişikliği yapılıp 23 Aralık 2019’da onaylandığı belirtilerek 30 Aralık 2019’da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü WEB sitesinde askıya çıkarıldı. Bu değişikliğin bırakalım onaylanmasını henüz askı süresi dolmadan ÇED olumlu kararı verilmiştir. ÇED olumlu kararı verilen projeye göre imara açılan tarım alanları ve su havzaları; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisince kabul edilen ve Belediye Başkanı tarafından 15.06.2009 tarihinde onaylanan ve halen yürürlükte olan 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planına göre koruma altındadır. Bu plana karara göre ÇED olumlu kararı geçersizdir" denildi.

Açıklamada ayrıca bu uygulamanın İstanbul'un belleğini yok edeceği ifade edilerek derhal durdurulmasına dikkat çekildi.

'HER TÜRLÜ YASAL VE MEŞRU MÜCADELEYİ YÜRÜTECEĞİZ'

HDP olarak Kanal İstanbul Projesi için verilen ÇED olumlu kararını, Çevre Düzeni planında yapılan değişiklikleri tanımadığını ifade eden Çepni, "Bu siyasi katliam projesinin ve meşru olmayan zorbalığın karşısında; Kanal ve Yenişehir rezerv alanı projesine karşı mücadele yürüten halklarla, ekoloji ve kent mücadelesi yürüten örgütlerle, platformlarla dayanışmayı sürdüreceğimizi, bu dayatma ve katliam projelerini durdurmak için her türlü yasal ve meşru mücadeleyi yürüteceğimizi bir kez daha kamuoyuna duyururuz" açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
20°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?