Buca Cezaevinin dumanı çevre halkı için büyük sorun!

Buca Cezaevi bacasından çıkan duman, çevre halkına büyük rahatsızlıklar veriyor. Balkon kullanamayan mahalleli, sorunun çözülmesi için bir araya geldi. İmza kampanyası için çalışma başlatıldı.

GENEL 17.10.2019, 15:37 17.10.2019, 16:02
Buca Cezaevinin dumanı çevre halkı için büyük sorun!

GÜLSEN CANDEMİR - Buca Cezaevi, ilçenin ortasında kalması nedeniyle yıllardır pek çok sorunun da kaynağı. Trafik sorununun yanı sıra son yıllarda kullanılan yakıt türünün çevreye yaydığı kötü koku ve kurum da çevre halkına zor günler yaşatıyor. Uzun zamandır yaşadıkları koku ve dumana karşı Menderes Muhtarlığı’nda bir araya gelen mahalle halkı, neler yapabileceğini konuştu. Buca Kent Konseyi Başkanı Mürüvet Suatoğlu Balcılar ve Konseyin Çevre Komisyonu başkanı Hakkı Serin’in de katıldığı toplantıda, mahallede yaşayanlar sorunlarını paylaştı. Daha önce koku ve kurum sorunun giderilmesi için çaba gösteren mahalle halkı, hiç kimsenin ilgilenmediğinden yakındı.

ÇOK MAĞDURUZ

Mahalle sakinlerinden Özcan Çetin, yaz kış orada oturanlar olarak gerçekten zor durumda olduklarını ifade etti. Çetin: “Geçen yıl bu konuyla ilgili Bimer’e şikâyette bulundum. Şikâyetime cevap olarak ‘Buca Ceza İnfaz Kurumu Müdürü ile yapılan görüşmede hizmet binalarının doğalgaza geçilmesi için gerekli yazışmaların yapıldığını ve ilgili kurumlardan ödenek beklediği tarafımıza beyan edilmiştir.’ Denildi. Buca Belediyesi’nin karşısında yer alan cezaevinde yaşanan sorunlara ilişkin yerel yönetimlerinde bu kadar kayıtsız kalması biz yaşayanlar açısından eleştiri konusudur.” Dedi.

‘NEFES DARLIĞIM ÇIKTI’

Mahalleden Fadime Demir ise “35 senedir cezaevinin yanında oturuyorum. Yazın bile balkonda oturamıyoruz. Ayaklarımız, başımız simsiyah oluyor, kurum yapışıyor. Bana Cumhuriyet savcılığına dilekçe ver dediler, dilekçemi verdim. Eski başkan Cemil Şeboy ile defalarca görüştüm. Şeboy’a ‘ Biz ne yapacağız bu dumanla, nefes alamıyoruz, nefes darlığım çıktı benim bu yüzden’ dedim, o da bana ‘Yapacak bir şeyim yok’ diye yanıt verdi. Daha önce imzalar topladık, şikâyetlerde bulunduk ama bir çözüm göremedik.

YAKIT TÜRÜ DEĞİŞMELİ

Buca Kent Konseyi Başkanı Mürüvet Suatoğlu Balcılar, muhtarlık, mahalle sakinleri, kent konseyi ve baro ile yapılacak ortak çalışmayla daha iyi bir sonuca varılacağını ifade etti. Sağlıklı bir çevrede yaşamanın anayasal hakkımız olduğunu hatırlatan Balcılar: “Bu bilinçle hareket edeceğiz ve kurumlara, görevlerini hatırlatacağız. Konuyu İzmir Barosu’nun kent ve çevre komisyonuna da taşıyacağız. Cezaevi idaresinden de randevu aldık. Sorunun muhataplarına da düşüncelerimizi anlatacağız.” Şeklinde bilgi verdi.

KALKMASI LAZIM AMA…

Mahalle Muhtarı Çiğdem Çetinsöz ise: “Cezaevinde yakıt olarak ne kullanılıyorsa artık, insanlar koah hastası oldu, evini satıp gidenler oldu. Cezaevi bacasından çıkan duman ve koku nedeniyle camlarını dahi açamıyor insanlar. Ya yakıt türü ya da baca sistemi değiştirilecek. Aslında cezaevinin artık Buca’dan kalkması lazım ama, ne yazık ki kaldırmıyorlar.” Dedi. Menderes Mahalle Muhtarı olarak tüm yerel yönetimlerin desteğini almak için çaba sarfedeceğini söyleyen Çetinsöz, başka şanslarının olmadığını ifade etti. Muhtarlıkta yapılan toplantıda, imza kampanyası başlatma kararı alındı. Mahalleli bir dizi eylemle sesini Adalet Bakanlığı’na duyurmaya çalışacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
33°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?