Bu bir sürgün ataması

İZMİR Barosu Çağdaş Avukatlar Grubu yürütme kurulu üyeleri Trabzon'a atanan hakim Murat Aydın'ı Karşıyaka Adliyesi'nde odasında ziyaret etti.

GENEL 08.06.2016, 13:27 08.06.2016, 14:13
Bu bir sürgün ataması

Çağdaş Avukatlar Grubu, ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, “HSYK tarafından düzenlenen yeni atama kararnamesi ile pek çok hakim ve savcının görev yeri değiştirilmiştir. Bu değişikliklerin bir kısmı, atananların talebi dışında ve teamüle aykırı biçimde gerçekleşmiştir. Siyasal iktidar, çok uzun bir süredir, yargıyı kendi amaçları doğrultusunda biçimlendirmeyi amaçlamakta ve bu amacı gerçekleştirmek yolunda adımlar atmaktadır. Süren soruşturmalarda savcılara, davalarda hakimlere el çektirilerek görev yerleri değiştirilmektedir. Kararları siyasi iktidarlarca beğenilmeyen hakimlerin ve savcıların görev yerlerinin değiştirilmesi, yargı bağımsızlığı ve hakim teminatı esaslarına aykırıdır" dedi.

Son atama kararnamesi ile görev yerleri değiştirilen hakimlere bakıldığında, diğer birçok ilde olduğu gibi İzmir'de de, verdikleri kararlarla yürütme ile ayrışan, hukukçu kimliği ile yalnızca kanuna ve vicdanına göre karar veren hakimlerin, sürgün niteliğindeki atamalarla İzmir'den uzaklaştırıldıklarının görüldüğünü belirten Çağdaş Avukatlar Grubu, açıklamasında “İzmirli avukatlarca açılan davalarda, yürütme aleyhine kararlara imza atan başta İzmir 2. İdare Mahkemesi Başkanı Osman Ermumcu olmak üzere bazı hakimler (bir kısmı tenzil-i rütbe ile) görev yeri değiştirilenler arasındadır.Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 'Cumhurbaşkanına Hakaret' suçunun Anayasa'ya aykırı olduğu iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvuran, tutuklanan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e mektup gönderen ve 'Konuşmaktan korkarsam karar verirken de korkarım' diyen, YARSAV Genel Başkan Yardımcısı, Karşıyaka hakimi Murat Aydın ve eşi hakim Gülay Aydın Trabzon hakimliğine atanmışlardır. Tüm bu atamaların cezalandırma amacını taşıdığı kuşku götürmez bir gerçekliktir. Çağdaş Avukatlar Grubu olarak; hakimlik teminatını, mahkemelerin bağımsızlığını ve tarafsızlığını ihlal ve sürgün niteliğindeki atamaları protesto ediyor ve yargının kurucu unsuru olan tüm hukukçuları; avukatları, hakimleri ve savcıları, bağımsız yargı ve hukuk devleti için mücadele etmeye çağırıyoruz" dedi. 

İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
16°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?