Bornova’da kadınların karar alma sürecine katılımı tartışıldı

Bornova Belediyesi‘nin düzenlediği 'Kadınların Karar Süreçlerine Katılımını Destekleme' atölyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı.

GENEL 18.01.2019, 09:33 18.01.2019, 09:40
Bornova’da kadınların karar alma sürecine katılımı tartışıldı

Bornova Belediyesi, “Kadınların Karar Süreçlerine Katılımını Destekleme” atölyesi düzenledi. Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’n de gerçekleşen atölyede AÇEV - Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yöneticisi Meltem Cantürk konuk oldu. Yerel yönetimlerden hizmet alan kadınların karar süreçlerine katılımı konusunun konuşulduğu etkinlikte, dünyadan ve Türkiye’den örnekler de incelendi. Atölye çalışmasına Bornova’da görev yapan kadın muhtarlar, Bornova Belediyesi personelleri ve vatandaşlar katıldı. 

Yurttaş katılımının kent hizmetlerinin kalitesi için temel unsurlardan biri olduğunu ifade eden Meltem Cantürk, kandınların Türkiye’deki mevcut durumu, Kadınların eğitim ve istihtadam durumu ve karar mekanizmalarına katılımı gibi konularda bilgi verdi. Katılımcılara istatistiksel verileri içeren “doğru- yanlış” anketi de uygulandı. 

Ülkemizde 2.2 milyon kadının hiç okuma yazama bilmediğini anlatan Cantürk, üniversite mezunu kadın ve erkek sayısının ise birbirine çok yakın olduğunu ifade etti. Ayrıca 30 milyon kadından 21 milyonunun çalışmadığını da anlattı. Karar Alma Sürecine Katılım hakkında da bilgiler veren Cantürk, Türkiye’de  yönetici pozisyonunda ki kadın oranının yüzde 16.7 olduğuna vurgu yaparak “TBMM’de kadın sayısı 75, Kadın Büyükşehir Belediye Başkanı 2, Kadın Belediye Meclis Üyeleri 2198 iken Bakanlar Kurulun’da 2, Müsteşar olan 1, Vali olarak görev yapan 2, Rektörlük yapan ise 16 kadın var. Kadın akademisyenlerimiz in oranı ise yüde 40” dedi.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
13°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?
Günün Karikatürü Tümü