Bayrak, 'Son yıllarda en çok TÜBİTAK projesi Ege Üniversitesi’nden çıktı'

Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (EBİLTEM)“TÜBİTAK-ARDEB Proje Geliştirme Eğitimi” gerçekleştirildi.

GENEL 16.10.2019, 10:13
Bayrak, 'Son yıllarda en çok TÜBİTAK projesi Ege Üniversitesi’nden çıktı'

EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi Ulusal Projeler Başkanı Erkin Sercan Bayrak’ın verdiği eğitime EÜ'nün farklı fakültelerinden akademisyenler katıldı. Eğitiminaçılışında konuşanEBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi Ulusal Projeler Başkanı Erkin SercanBayrak, “ TÜBİTAK proje değerlendirmeleri kapsamında yapılan yeni değişikliklerin hemen ardından bu eğitimi düzenlediğimiz için mutluyum. Başvuru yapmadan önce önyargı oluşuyor ama buna gerek yok. Son 5 yılda en çok TUBİTAK projesiEÜ'den çıktı. Bin 786 projeyle Türkiye’de birinciyiz. En fazla kabul alan üniversitelerde 3’üncüsıradayız. En fazla bütçe alan üniversite sıralamasında ise yine üst sıralardayız.2018 verilerine göre toplamda 117 milyon bütçemiz var ” dedi.

Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Destekleme Programı hakkında konuşan Bayrak, “Çıktı ve etki odaklı süreç yönetimi kapsamında bu dönemden itibaren başvuru dönemine özel bütçe belirlenecek ve TÜBİTAK tarafından belirlenen bütçe kapsamında projelere destek verilebilecek. Desteklenecek projelerin belirlenmesinde, proje yürütücüsünün daha önce desteklenen projeleri kapsamında elde edilen çıktı ve etkileri ile alternatif fon kaynaklarından faydalanma girişimleri de göz önünde bulundurulacak” diye konuştu.

"PROJE İÇİN EN ÖNEMLİ ŞEY ÖZGÜN DEĞER"

Projenin taslak aşamasından başvuru aşamasına kadar her bir adımın önemine vurgu yapanBayrak; proje nedir, proje yaparken hangi soruları sormalıyız, projelerin başarısızlık nedenleri, iyi proje özellikleri gibi birçok konuya değindi. TÜBİTAK proje değerlendirme aşamasında bakılan ilk kriterin“Özgün Değer” olduğunu söyleyen Bayrak, “TÜBİTAK, iyi bir bilimsel çalışma görmek ister. Literatüre bir katkısı olmayacak, bilimsel olmayan bir proje ise reddedilir. Özgün değer kısmında ise art arda 2 kez reddedilirse o proje kapsamı içinde tekrar başvuru yapılamaz. Her adım önemli ama özgün bir proje ile öne geçebilirsiniz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?