Balbay: Hükümet patates dağıtsın!

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay bu yıl üretimin artması, ihracatın düşmesi nedeniyle zor duruma düşen patates üreticisinin desteklenmesini istedi. Balbay, Hükümete, “Kışın kömür dağıtıyorsunuz yazın da patates dağıtın" çağrısında bulundu.

GENEL 06.06.2016, 14:07 06.06.2016, 15:49
Balbay: Hükümet patates dağıtsın!

Ödemiş ve çevresinde üreticilerle görüşüp sorunlarını dinleyen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, özellikle patates üreticilerinin perişan olduğunu söyledi.

Yaz patatesinin hasat zamanı geldiğinde tarlada fazla kalmaması gerektiğini, kalması halinde toprağı olumsuz etkilediğini hatırlatan Balbay, "Başta Ödemiş yöresi olmak üzere patates büyük ölçüde tarlada kaldı. Çünkü fiyat 15 kuruşa kadar indi. Fiyatın düşmesinin temel nedeni Rusya ve Suriye ile yaşadığımız sorunlar yüzünden ihracatın çok düşmesi. Özellikle Suriye üzerinden tüm Ortadoğu ülkelerine sınır ticareti çerçevesinde resmi kayda girmeyen ihracat oluyordu. Bu kesildi. Üretici tüccara, 'para bile istemez, yeter ki ürünü tarladan al' diyor. Bu bir afet durumudur. İzmir'deki belediyeler alım yapıp üreticiyi desteklemek için seferber oldu. İlk Karşıyaka Belediyesi 100 ton aldı. En büyük alımı 1000 tonla Büyükşehir Belediyesi yapacak. Yerel yönetimin desteği tek başına yetmez. Hükümetin devreye girmesi gerekli. Kışın kömür dağıtan hükümet yazın da patates dağıtabilir. Ürün tarlada kalınca toprak zehirlediği için bu duruma afet gözüyle bakmak gerekir. Üreticileri dinlerken içim parçalandı. 'İntihar mı edelim?' diye haykıranlar vardı. Üreticinin zorda olması esnafı da etkiliyor. Kahveye gidip çay içmekten bile vazgeçen var. Bir bardak çay içmek için 5 kilo patates satması gerekiyor" dedi.

İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
30°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?