Bakan Pakdemirli: Yangın insan kaynaklı, 1 kişi gözaltında!

İzmir'in Menderes ilçesinde, ormanlık alanda çıkan yangın 22 saat sonra kontrol altına alındı. Çile Mahallesi'nde dün öğle saatlerinde çıkan yangın, Özdere - İzmir Caddesi'nin ardından, Koru Sitesi'ne sıçradı. Bu sabah ile birlikte havadan müdahale tekrar başladı ve yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları ise sürüyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise İzmir'in Menderes ilçesinin kırsal Çile Mahallesi'nde çıkan ve 22 saat sonra kontrol altına alınan yangının başlama nedeniyle ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını belirtip, yüzde 90 insan hatasından kaynaklandığını söyledi.

GENEL 02.08.2020, 15:19 03.08.2020, 14:50
Bakan Pakdemirli: Yangın insan kaynaklı, 1 kişi gözaltında!

Menderes'in kırsal Çile Mahallesi'ndeki ormanlık alanda bugün saat 14.00 sıralarında yangın çıktı. çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangına İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait 1 söndürme uçağı, 2 helikopter ve 5 arazöz sevk edildi. Alevlere havadan ve karadan müdahale edildi. 

TAKVİYE EKİPLER GÖNDERİLDİ

İzmir'in Menderes ilçesinin kırsal Çile Mahallesi'ndeki ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor. Bölgeye takviye olarak 1 söndürme uçağı, 5 helikopter ve 12 arazöz sevk edildi. İzmir'in Bayındır ve Manisa'nın Gördes ilçesinden gelen arazözler de söndürme çalışmalarına destek verdi. Termometrelerin 37 dereceyi gösterdiği ilçede, rüzgarın hafif esmesi, söndürme çalışmalarının daha kolay yapılabilmesine imkan sağladı. 

Jandarma ekipleri, Çile Mahallesi'ne giden yolu trafiğe kapatırken, yangının başladığı yerin anayola, yerleşim yerleri ile tarımsal üretim ve hayvancılık yapılan alanlara yakın olması yürekleri ağızlara getirdi. Alevlerin evlere doğru ilerlememesi rahat bir nefes aldırırken, jandarma sabotaj ihtimalini de araştırdı. 

ALEVLERİN TEHDİT ETTİĞİ BÖLGEDE OTURANLAR EVLERİNİ BOŞALTTI 

İzmir'in Menderes ilçesine bağlı Çile Mahallesi'nde, öğle saatlerinde çıkan yangının büyümesiyle bölgeye yakın evlerde oturanlar, dumandan etkilenerek evlerini boşaltmaya başladı. Bölgeye yakın bir sitede oturanlar, yangına 3-4 kilometre mesafede olduklarını ve Kaymakamlıktan bilgi geldiğini söyledi. 

Site yöneticisi Murat Bartıoğlu, "Kaymakam bey, sitenin boşaltılmasını söyledi. Herkesin anahtarları evinin kapısının üzerinde kaymakam aradığı zaman siteyi boşaltacağız. Tahliye halindeyiz. Yangının buraya 3-4 kilometre mesafede olduğu söyleniyor. Fakat dumandan çok etkilendik. İnsanlar nefes almakta zorlanıyor. Ondan dolayı siteyi boşaltacağız. Telaş hakim" dedi.

Site sakini Yaşar Şimşek ise, "Vatandaşları uyarıyoruz. Kaymakam beyden haber verdiği zaman evleri boşaltacağız. Gümüldür tarafına gidin dediler. Vatandaşların yol kenarında beklemesini söylediler" diye konuştu.

SİTEDE YANGIN PANİĞİ

İzmir'in Menderes ilçesi Çile Mahallesinde öğle saatlerinde çıkan yangının büyümesiyle, mahalleye yakın evlerde oturan sakinler, panik yaşayarak, sokağa çıktı. Vatandaşlardan Erdoğan Özdemir, "Korkuyoruz, üzüntülüyüz. Bizim evlerimiz ormanın sınırında, ilk riske girecek olan evlerden biri bizim evimiz. Korkuyoruz. Şu ana kadar nereye gideceğimize dair bir bilgilendirme yapmadılar. Selçuk’a doğru yola çıkacağız. Kuşadası’nda yeğenimiz var, muhtemelen oraya gideceğiz” dedi. Mertay Şahin de, "Tedirginiz çünkü gençler var, bizler varız. Evlerimizde yaşayan canlılarımız var. Ormanlık alanda yaşayan yabani hayvanlar var. En çok da onların habitatının yok olması bizleri derinden üzdü. Jandarmalar tarafından her şeye hazırlıklı olmamız gerektiği iletildi. Her türlü tahliyeye hazır olmamızı söylediler” ifadelerini kullandı.

SİTEDE OTURANLAR TAHLİYE EDİLDİ 

İzmir'in Menderes ilçesi Çile Mahallesi'nde çıkan yangın Ahmetbeyli Mahallesi’ne doğru ilerlerken, alevlerin tehdit ettiği bölgedeki bir sitede oturan vatandaşların tahliyesine karar verildi. Kaymakamlık kararının ardından, vatandaşlar bulundukları siteyi terk etti. 

YANGIN YOLA SIÇRADI 

İzmir'in Menderes ilçesi Çile Mahallesi'nde öğle saatlerinde çıkan yangın, Özdere - İzmir Caddesi'ne sıçradı. İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınmaya çalışılan yangın, Özdere sahile doğru ilerlemeye devam ederken, jandarma ekipleri ise çevrede oturanların evlerini boşaltmaları için anons ederek, vatandaşları uyardı.

YANGIN KORU SİTESİ'NE SIÇRADI

İzmir’in Menderes ilçesindeki yangın, Özdere - İzmir Caddesi'nin ardından, Koru Sitesi'ne sıçradı. Jandarma ekiplerinin risk taşıdığı gerekçesiyle 79 hanenin bulunduğu Koru Sitesinde oturanlar,  akşam saatlerinde tahliye edilmişti. 

Gece rüzgarın da etkisiyle yayılmaya devam eden yangının kontrol altına alınması için ekipler, çalışmalarını karadan yoğun şekilde sürdürüyor. Havanın aydınlanmasıyla birlikte söndürme çalışmalarına havadan da destek sağlanacağı ifade edildi.  

HAVADAN  MÜDAHALE TEKRAR BAŞLADI

İzmir’in Menderes ilçesinde dün akşamdan itibaren devam eden orman yangınına havadan müdahale, gece saatlerinde sona erdi. Rüzgar nedeniyle saatlerdir etkisini sürdüren yangına, günün ilk ışıklarıyla birlikte havadan müdahale tekrar başladı.

BAKAN PAKDEMİRLİ: YANGIN YÜZDE 90 İNSAN HATASI KAYNAKLI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'in Menderes ilçesinin kırsal Çile Mahallesi'nde çıkan ve 22 saat sonra kontrol altına alınan yangının başlama nedeniyle ilgili 1 kişinin gözaltına alındığını belirtip, yüzde 90 insan hatasından kaynaklandığını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Menderes'te dün öğle saatlerinde başlayan ve 22 saat etkili olduktan sonra kontrol altına alınan yangınla ilgili Ataköy Orman İşletme Şefliği'nde açıklama yaptı. Menderes'in kırsal Çile Mahallesi'nde başlayan yangınla ilgili bilgi veren Bakan Pakdemirli, dün saat 13.24'te çıkan yangına kısa sürede müdahale edildiğini söyledi. Pakdemirli, "2 uçak, 18 helikopter, 85 arazöz, 11 dozer ve 350 personel kullandık. Aynı zamanda onlarca yangınla mücadele edildi. Bu durumda iletişim kazaları olabiliyor. Geç saatlerde bir sitenin yandığına dair haber çıktı. Bu doğru değildir. Zarar gören sadece bir sitenin hidrofor kulübesidir. Onun dışında hiçbir yerleşim yeri zarar görmedi. Yangın bir savaştır. Her türlü kayıp olabilir. Ama güçlü orman teşkilatımız sayesinde büyük kayıplar yaşamıyoruz. Asker ve polisten sonra en çok şehit veren kuruluş orman teşkilatıdır" diye konuştu.

Manisa'daki yangında ise 1 arazözün devrildiğini ve 3 yaralının hastaneden taburcu edilmek üzere olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, tedbirlerin önemine dikkat çekti. Pakdemirli, "Bu yangınların sık olması bize bazı tedbirleri hatırlatıyor. Özellikle orman alanlarında mangal kullanımı ile ilgili İçişleri Bakanı ile telefonda görüşmüştüm. O da bu konuda tedbirler alacağını söyledi. Son günlerdeki yangınların 3'te 1'i anız ateşi nedeniyle başlamıştır" dedi. 

'YANGIN PARÇA PARÇA ETKİLİ OLDU'

Çatalca ve Kemalpaşa'da çıkan yangınlarla ilgili sabotaj iddiaları olduğunu da söyleyen Pakdemirli, çok yönlü soruşturmanın sürdürüldüğünü hatırlatarak, Menderes'in kırsal Çile Mahallesi'ndeki orman yangınıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Buradaki yangın tamamen kontrol altında. 22 saatte bu yangını kontrol altına alabildik. Cana ve mala gelmedi ama bir ağaç bile çok kıymetli. Parça parça da olsa Çile Mahallesi'nden başlayan yangın deniz kenarına kadar inen alanda etkili oldu. Korkumuz yangının birleşmesi ve alanın tamamen yanmasıydı. Parça parça yanması üzüntüyü bir miktar hafifletti."

MANİSA YANGINI 67 SAAT SÜRDÜ

Manisa'daki yangınla ilgili de açıklamalar yapan Bakan Pakdemirli, alevlerin büyük ölçüde kontrol altına alındığına dikkati çekip, "Manisa'da 31 Temmuz'da, saat 16.00'da yangın çıktı. Ama 67 saat sonra büyük ölçüde kontrol altına aldık. Sarp arazide hava koşulları da bize yardımcı olmadı" diye konuştu. 

Türkiye'de nemin yüzde 9'a düştüğü yerler bulunduğunu belirten Pakdemirli, "Üzerine benzin düşmüşçesine rüzgarın etkisiyle yangını yakalamanıza imkan kalmıyor. Manisa'daki yangınla ilgili olarak özellikle buradaki araçları da oraya sevk ettik. 320 personel çalışıyor. Umarım birkaç saat içinde soğutma faaliyetlerine geçeriz" dedi.

İZMİR'DE 1 HAFTADA 33 YANGIN

Son 1 haftalık yangınlarla ilgili genel bilgi veren Bakan Pakdemirli, Türkiye genelinde 146 orman yangını, 81 de ziraat yangını çıktığını açıkladı. Pakdemirli, "Toplam 227 yangınla teşkilatımız baş etti. İzmir'de de 1 hafta içinde 20 orman yangını 13 ziraat yangını olmak üzere toplam 33 yangına müdahale ettik. Yangınları karşılaştıracak olursak 2019 yılında aynı tarihlerde İzmir'de 15, 2020 de ise 20 yangınla karşı karşıyayız. Son 3 yılda ortalama adet olarak, bu yıl yüzde 27 daha fazla yangınla karşı karşıya kaldık. Erken ve etkin müdahale ile yangın başına düşen alan miktarı eski yıllara göre daha az. 2017 de yangın başı yanan alan 6,26 hektar iken 2018'de 2,94, 2019 da 2,21 ve 2021'de ise 1,92 yani 1366 yangın çıkmış. 2629 hektar alan yangından etkilenmiş durumda" diye konuştu.

'BİR ÇAKMAK YANSA TESPİT EDERİZ'

Geçmiş yıllara göre bu yıl İHA'lar ve termal dronlar ile geceleri sevk ve idareyi sağlayabildiklerini anlatan Pakdemirli, "Alo 177 Yangın İhbar Hattı'na dikkat çekmek istiyorum. Geçenlerde Seferihisar'da mangal yakan bir vatandaşı İHA'lar ile tespit etmiştik. Türkiye'de bir çakmak yansa tespit edebilecek düzeye geldik. Ama bize gelen ihbarların en az yarısı vatandaşlardan yapılıyor. Bu ihbarlar tüm teknolojik ekipmanlar kadar değerlidir. Vatandaşlarımız herhangi bir yerde büyük, küçük ne görürlerse bize ulaşsınlar. Erken müdahale ile daha fazla ağaç kurtarabiliriz" dedi. 

Yangınların yüzde 90 insan hatasından kaynaklandığına dikkat çeken Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti: 

​"Kasıtlı olarak yangın çıkarıldıysa bunun cezası müebbet hapistir. Kusurlu olarak yangın çıktıysa da ciddi yargılama bedelleri ve hapis cezası vardır. Orman alanlarını kullanırken çok dikkatli olmalıyız. Gerekli tedbirleri almalıyız. Menderes'teki orman yangının çıkış nedeni olarak şunu söyleyebiliriz. Başlangıç noktasında yiyecek, içecek materyali bulunmuş. Alan bölük pörçük yandığı için tespiti zor. Ama tahminlerimize göre 300-400 hektar alan yandı. Olayla ilgili bir gözaltı var. Bu kadar yangının çıktığı yerde tamamen iyi niyetli olmak saflık olur. Kolluk kuvvetleri araştırıyor. Eğer kundaklama varsa geçen sene terör bağlantılı biri yakalanmış ve müebbet hapis cezası almıştı. Bizim önceliğimiz yangınları söndürmek. Yangınların çıkış nedeni, çıkış yönü, yerleşim yerine yakınlığı ve diğer sebeplerden dolayı bazı şüpheler üzerinde duruyoruz. Menderes'te yangından zarar gören herhangi bir ev ya da ağıl yok. Manisa'da ufak hasarlar var. Türkiye'nin herhangi bir yerinde zarar olsa hasarların tespiti ve tazmini konusunda üzerimize düşeni yaparız"

DHA 


 


  

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
31°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?