Avrupa'da revaçta olan organik çoraplar İzmir'de

10'uncusu düzenlenen Ekoloji İzmir Fuarı'nda sektörün farklı alanlarında gıdadan tekstile birçok ürün yer alırken, hem çocuklar hem yetişkinler için üretilen, ham maddesi yüzde 98 pamuk olan organik çoraplar dikkat çekti.

GENEL 16.05.2019, 10:15
Avrupa'da revaçta olan organik çoraplar İzmir'de

Fuarİzmir'de kapılarını açan 10. Ekoloji İzmir Fuarı'nda birbirinden farklı sertifikalı organik ürünler sergilenmeye başladı. Gıdadan tekstile kadar geniş ürün yelpazesine sahip fuarda, dikkat çeken ürünlerden biri de organik çoraplar oldu.

Üretiminde naylon ve polyester kullanılmayarak, yüzde 98 pamuktan üretilen organik çoraplar, organik giyimde hem çocuklar hem yetişkinler için sağlıklı bir seçenek haline geldi. Birçok renkte ve desende üretilen çorapların iç pazardan daha çok Avrupa'da alıcı bulduğunu söyleyen, 8 senedir organik sertifikalı çorap üreten İstanbul merkezli firmanın sahibi Ersin Akgül, "Ürünlerimizde yüzde 98 pamuk kullanıyoruz. Naylon ve polyester kullanmadan üretiyoruz çoraplarımızı. Almanya'da da depomuz var, oradan Avrupa'ya dağıtım yapıyoruz. Tarladan imalata kadar kontrol sağlayarak üretim yapıyoruz, tarlada pamukların toplanması ve boyama işlemleri denetleniyor. Organik çorap, alerjisi olan insanlar için önemli bir seçenek. İnsanlar ne giydiğini, giydiklerinin nelerden üretilmiş olduğunu biliyor. Her şey denetim altında olduğu için ürünlerimizi rahatlıkla kullanabiliyorlar. İç piyasada fazla satışımız olmadığı için ürünlerimizi Avrupa fiyatından satıyoruz. Çocuk çoraplarını 1-1,5 Euro'dan, yetişkin çoraplarını ise 2-2,5 Euro'dan satıyoruz. İnsanlar organik çoraba Avrupa'da daha ilgili, özellikle Almanya'da her mahallede bir organik dükkanı var. Türkiye'de organik gıdaya alışıldı, ancak organik giyim hala yaygın değil. 3 senedir bu fuara katılıp, iç piyasada ilgi uyandırmaya çalışıyoruz" dedi.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?