Avcılık spor değildir! Nesli tükenmekte olan kuş, Yozgat'ta vuruldu

Anadolu'da nesli tükendiği düşünülen, 22 gün önce Trabzon'da yorgun halde bulunduktan sonra bakımı yapılarak doğaya salınan yakalı toy kuşu Yozgat'ta vurulmuş halde ölü bulundu. Kuş, uydu ve radyo frekanslarıyla takip ediliyordu.

GENEL 12.11.2020, 16:21
Avcılık spor değildir! Nesli tükenmekte olan kuş, Yozgat'ta vuruldu

1912'DE KARS'TA, 2013'TE KONYA'DA, 2O20'DE DE TRABZON'DA RASTLANDI

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından kırmızı listeye alınan, Anadolu’da nesli tükendiği bilinen, en son 1912 yılında Kars'ta, 2013 yılında da Konya'nın Karapınar ilçesi yakınlarında rastlanılan yakalı toy kuşu, 20 Ekim günü Trabzon Akçaabat'ta bitkin halde bulundu.

7 yıl sonra Trabzon'da görülen yakalı toy kuşunu avcılar vurdu - 2

TEDAVİ EDİLİP DOĞAYA SALINDI

Yakalı toy kuşu, kedilere yem olmaktan kurtarılarak kuş gözlemcileri aracılığıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Kazakistan'da üretilip sırtında takip cihazıyla doğaya salındığı tespit edilen göç yorgunu kuş, tedavi edildikten sonra 14 gün önce Gümüşhane'de yeniden doğaya salındı.

7 yıl sonra Trabzon'da görülen yakalı toy kuşunu avcılar vurdu - 3

600 KİLOMETRE UÇABİLDİ

Uydu ve radyo frekanslarıyla takip edilen kuşun 4 gün boyunca 600 kilometre uzaklıkta sabit bir noktadan sinyal göndermesi üzerine harekete geçildi. Trabzon'da kuşun bakımını üstlenen doğa fotoğrafçısı Hakan Kahraman, sinyali takip ederek yakalı toy kuşunu Yozgat'ın Sorgun ilçesinde av tüfeğiyle vurulmuş halde ölü olarak buldu.

7 yıl sonra Trabzon'da görülen yakalı toy kuşunu avcılar vurdu - 4

''BİZ YAŞATIYORUZ, AVCILAR ÖLDÜRÜYOR''

Trabzon’da yakalı toy kuşunun bakımını üstlenen ve kuşa ''Lazize'' ismini veren Hakan Kahraman, “2 gündür sinyal alamıyorduk ve peşine düştük. Dün ne yazık ki avcılar tarafından vurulmuş olarak bulduk. Üzüntümü anlatmaya kelimeler yetmiyor. Bizler bu eşsiz canlıları yaşatmaya çalışırken avcının biri bu güzelliği hiç çekinmeden öldürebiliyor. Bu kuşun varlığı Türkiye'de yeniden görülmesi mucizeydi. Ne yazık ki avcının biri bu mucizenin yaşamasına izin vermedi” dedi.

7 yıl sonra Trabzon'da görülen yakalı toy kuşunu avcılar vurdu - 5

Kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu da yakalı toy kuşunun Yozgat kırsalında ölü olarak bulunduğunu sosyal medya hesabından duyurdu. Yoğurtçuoğlu, "bizim 10 gün boyunca toparlanması için uğraştığımız Yakalı Top, Türkiye'den çıkamadan vurularak öldürülmüş. Cesedini Yozgat kırsalında bulduk. Üzerinde az miktarda saçma ve kanadında kan izleri var... Üzgünüm. Doğu Karadeniz seyahatini yarıda kesip kuşun cesedini almaya gittik..." ifadelerini kullandı.

7 yıl sonra Trabzon'da görülen yakalı toy kuşunu avcılar vurdu - 6

7 yıl sonra Trabzon'da görülen yakalı toy kuşunu avcılar vurdu - 7

7 yıl sonra Trabzon'da görülen yakalı toy kuşunu avcılar vurdu - 8

7 yıl sonra Trabzon'da görülen yakalı toy kuşunu avcılar vurdu - 9

7 yıl sonra Trabzon'da görülen yakalı toy kuşunu avcılar vurdu - 10

(DHA-NTV)

Yorumlar (1)
Zeki 4 ay önce
Av için ciddi kısıtlamalar getirilmesi için herkes sesini çıkarmalı artık!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
13°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?